| RobertSiris a întrebat:

Trebuie sa cumpar o masina deja inmatriculata ma intereseaza cat ma costa sa transcriu actele pe numele meu si daca ramane asigurarea si itp valabile ale fostului proprietar vreau sa pastrez si numerele lui de inmatriculare sa nu le mai schimb. Ce trebuie sa fac si cat costa in total?

1 răspuns:
| onasis1961 a răspuns:

1-Faci actul de vânzare cumpărare la un birou specializat.
2-Te programezi la RAR
3-Fostul proprietar trebuie şă-ţi dea cât mai rapid fişa fiscală.
4-dacă RAR-ul mai este valabil, poliţia îl va trece în certificatul de înmatriculare
5-Trebuie să faci asigurare pe numele tău, fostul proprietar va recupera diferenţa de la data vânzării
6-Plăteşti la bancă contravaloarea certificatului de înmatriculare
7-La poliţie spui că opreşti aceleaşi numere, dar le vei plătii ca preferenţiale
8-Depuii toate aceste acte la poliţia de circulaţie şi asta e tot
Multă baftă la alergat!
Actele 40- 50ron
RAR-80-100
Certificat înmatriculare 45
Financiar -în funcţie de localitate
Nr. prefereţiale-50-70
Asigurare-depinde de performanţele maşini şi de vechimea ta ca şofer