| Stoicea_Andrei_1995 a întrebat:

Salut, vreau sa imi cumpar o masina, iar aceea masina este inscrisa pe Romania si are taxa recuperata si proprietarul masinii imi spune ca imi acorda certificat fiscal pe loc si as vrea sa stiu cam vcat ma costa

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Timbrul de mediu il poti calcula introducand datele in calculatorul oficial, aici: http://static.anaf.ro/......_2013.html
In plus va mai tebui sa platesti, dupa caz, ITP, RCA, numerele masinii, rovinieta si impozitul anual, daca nu a fost achitat de vanzator.

| Maioru a răspuns:

Mai intai de toate platesti timbrul de mediu pe care-l afli pe site-ul ANAF introducand:anul fabricatiei,data primei inmatriculari,norma de poluare,capacitatea cilindrica, combustibil folosit. Apoi te duci la o firma de acte auto si intocmesti dosarul de inmatriculare, faci RAR, platesti taxele si impozitele, nr.la politie, asigurare, rovinieta si maruntisuri.