| Girly97 a întrebat:

Dacă doriți să îmbogățiți un vârstnic care profită de ultimii săi ani de muncă înainte de pensionare pentru a-și păcăli cursanții să pice examenele practice ca să își cumpere cât mai multe ședințe de conducere alegeți școala de șoferi Olimpic Expert!
Această școală angajează practic orice instructor auto fără a-i verifica înainte pentru a descoperi modul lor de lucru! Fostul meu instructor este expert în a păcăli cursanții care o iau de la zero și a se asigura că nu vor reuși niciodată să obțină permisul! Le spune cursanților creduli ca mine că nu avem nicio treabă cu frâna de mână că o va cobori polițistul examinator și ca să ne fie mai ușor să nu ne mai chinuim cu ea și să luăm examenul mai repede ne "ajută" el, în sensul că la fiecare început de ședință o coboară și la final o ridică. Singurul lui scop este să uităm intenționat frâna de mână la examen și să picăm imediat pentru că ni se tot oprea motorul! Abia la al doilea examen cu același instructor când am urmat sfatul tatălui de a accelera la plecare am reușit să plec cu frâna de mână până să mă atenționeze polițistul examinator și am aflat astfel ce s-a întâmplat până acum! De când am coborât frâna de mână nu am mai avut probleme cu oprirea motorului!
Mai mult, ca să aveți cât mai multe șanse să picați și să cumpărați cât mai multe ore de conducere la semafor vă învață să așteptați pe liber cu toate picioarele la podea în loc să țineți piciorul pe frână, acest lucru a fost aflat la primele ore de conducere la noua școală de șoferi! Astfel, cu aceste combinații greu de depistat, cursanții creduli sunt păcăliți, dau o avere pe ore de conducere săptămânale până la examen degeaba și cel mai rău, chiar dacă află capcanele puse și să mută la altă școală sunt buni de plată! Stiu ca voi veti da vina pe mine ca trebuia sa ma nasc invatata si ca atunci cand m-am inscris la scoala trebuia deja sa stiu sa conduc. Asa ca nu comentez. Probabil vi se pare normal sa stiu absolut tot chiar inainte sa incep sa invat. Daca ma invata cum trebuie instructorul si eu nu ascultam de el atunci mai ziceam ca este vina mea! Dar voi intotdeauna considerati ca eu sunt de vina pentru ca nu m-am nascut invatata. Foarte bine, daca asa ganditi voi. Probabil ca nimeni nu se pune in locul meu ca sa inteleaga! Urmeaza sa dau examenul cu alta scoala si alt instructor.
Recomand așadar școala de șoferi Olimpic Expert celor bogați care vor să îmbogățească instructorii auto care abia așteaptă să se pensioneze și strâng bani prin metode ilegale!

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Olimpic Expert are o rata de promovabilitate de 15%, in cpnditiile in care sunt destule scoli cu rata sub 10 si putine peste 25. Deci cam medie.
E ușor sa dai vina pe scoli, pe instructori si pe examinatori, dar acum macar vei putea sa iti dai seama cat din vină iti aparține. Deci hai sa nu zicem hop pana nu sarim șanțul, deocamdata ai doar un nou instructor, nu un nou examen promovat.
Bafta!

| johnnny123 a răspuns:

Iarăși o iei de la capăt cu povestea instructorului care te-a sabotat?

Nu a spus nimeni că trebuie să te naști învățată sau că ar trebui să știi să conduci înainte de a te apuca de școală.

Dar este penibil ca după un an de școală de șoferi să dai vina pe un instructor pentru că TU uiți să verifici dacă frâna de mână este sau nu trasă înainte de a pleca. Ok, să zicem că instructorul nu ți-a explicat care-i treaba cu frâna de mână. Dar din momentul în care ai aflat de existența și scopul ei, ce scuză ai să nu o verifici de fiecare dată?

Este ca și cum un om care nu știe să calculeze 12+5 ar da vina pe învățătoarea din ciclul primar. Ok, poate că învățătoarea nu și-a făcut bine treaba la vremea respectivă. Dar cât timp mai poți să dai vina pe ea pentru că nu știi să faci adunări simple?

| Girly97 explică (pentru johnnny123):

În acest moment doar foarte rar o mai uit. Nu am spus să am continuat să uit de ea. Dar 8 luni cât timp am colaborat cu fostul meu instructor se ocupa mereu dânsul de frâna de mână și chiar s-a oferit să mi-o coboare la primul examen înainte să vină polițistul examinator ca să nu mă mai gândesc la ea și să mă concentrez mai bine la condus. Chiar dacă noul instructor mă lasă să greșesc și mă corectează, dacă 8 luni așa am procedat, va mai dura până problema va dispărea.

| johnnny123 a răspuns (pentru Girly97):

"va mai dura până problema va dispărea."

Și cam cât estimezi că va mai dura până când vei reuși să-ți amintești un singur lucru?

Nu este ca și cum ai învăța să cânți Chopin la pian ca să spui că "va mai dura". Este o frână de mână pe care trebuie să o tragi. Este un reflex care ar trebui să se formeze după 5-10 plecări de pe loc și pe care tu nu ai reușit să ți-l formezi în 10 luni

| Girly97 explică (pentru johnnny123):

Pe 1 august am incetat colaborarea cu fostul instructor iar de atunci pana in prezent am facut putine sedinte de conducere cu noul instructor la noua scoala de soferi. Mai ales in primele 3 sedinte, cele pentru reprogramare la traseu mi s-a intamplat sa uit frana de mana la inceputul sedintei. Pe parcurs, de atunci, am inceput sa imi formez reflexul de a cobori frana de mana la plecare si a o ridica la final. Din august pana in prezent cred ca doar de 2-3 ori mi s-a intamplat sa o uit. Dvs ati inteles gresit ca in 10 luni nu am reusit sa imi formez reflexul de a cobori frana de mana. Cum il puteam forma in mai putin de 8 luni daca fostul meu instructor ma aburea ca frana de mana nu e importanta si ca sa nu ma mai chinui sa iau traseul mai repede sa nu ma mai gandesc la ea si se va ocupa dansul de ea mereu? Am inteles ca asa procedeaza cu toti cursantii sai ca sa le fie mai "usor". Nu eu i-am dat ideea sa procedeze astfel.

| carevaescu a răspuns:

Totdeauna au fost asemenea oameni care păcălesc alți oameni.
Îmi pare rău că ai trecut prin această experiență. Probabil mult mai bine ar fi să depui o plângere formală la autorități.

| Girly97 explică (pentru carevaescu):

Nu am martori din pacate la acuzatiile mele cu exceptia tatalui care a vazut evident problema uitarii permanente a franei de mana insa nu este trecut in actele mele de scolarizare si nici in fisele de examen. Ca ma credeti sau nu nici nu ma mai intereseaza. De cateva luni explic problema mea si nimeni nu ma crede, ba chiar da vina pe mine ca nu m-am nascut invatata. Nu ma mai intereseaza daca ma credeti sau doar spuneti asta. Numai eu stiu ce e in sufletul meu cand nu intelege nimeni.

| carevaescu a răspuns (pentru Girly97):

Nu e de crezut sau nu. E despre utilitate. In general este important ca cei care pacalesc oamenii sa fie atentionati pe cai legale. Este mult mai util decat a le face reclama negativa aici, pentru ca oricum aceasta reclama va avea vizibilitate scazuta.
Oricum imi pare rau ca ai trecut prin chestia asta, dar sper ca totul va fi bine pentru tine. Bafta!

| Girly97 explică (pentru carevaescu):

Mulțumesc mult în cazul în care spuneți adevărul. Din păcate nu am niciun martor, tatăl meu nu este trecut în fișa mea de școlarizare și nu aș dori să implic nici noua școală de șoferi nici noul meu instructor pentru că nu au nicio legătură sau vină pentru ce mi-a făcut fostul instructor.

| carevaescu a răspuns (pentru Girly97):

Ai un suflet bun, ca te gândești la altii. happy
Rămâi așa

| Girly97 explică (pentru carevaescu):

Mulțumesc mult!

| DataScience a răspuns:

Oricum e frumoasa ciocolata din imaginea din avatar, viata e prea scurta sa conteze niste scamuri, daca vrei sa il reclami bine daca nu tot bine

| Dani2345678 a răspuns:

Si mie imi pornea instructorul masina de fiecare data. La examen ce trebuia sa fac? Sa astept sa imi porneasca politistul masina?

| Girly97 explică (pentru Dani2345678):

Hai ca poate la inceput era ok sa ma ajute, ar fi fost logic dar proceda astfel tot timpul, chiar si inainte de examen. Cand le-am spus cunostintelor mele ca fostul meu instructor se ocupa mereu de frana de mana si imi spunea sa nu ma gandesc la ea ca nu este importanta si politistul examinator se va ocupa de ea au spus ca nu au auzit de asa ceva pana acum dar nu ne-am gandit ca era vorba doar de o inselatorie, daca o pot numi asa.

| Dani2345678 a răspuns (pentru Girly97):

Cand mai ai examen?

| Girly97 explică (pentru Dani2345678):

La jumatatea lunii decembrie

| Dani2345678 a răspuns (pentru Girly97):

Succes!