| Girly97 a întrebat:

Daca depun o sesizare la politie legat de fostul meu instructor care m-a inselat si a castigat ilegal peste 6000lei de la mine in 8 luni desi nu si-a indeplinit obligatiile de a ma invata sa conduc si a profitat de faptul ca am inceput de la zero ca sa ma invete tot felul de bazaconii sa nu promovez traseul, prezentand dezinteres total iar scoala a facut o greseala ca l-a angajat fara sa il verifice voi recupera o parte din bani?
Chiar nu mi se pare corect! Eu am platit peste 6000lei, am facut sedinte suplimentare saptamanale din martie de la promovarea din prima incercare a probei teoretice pana in mai la primul examen ca sa mi se opreasca motorul de 5 ori, apoi la al doilea examen cu acelasi instructor ca sa nu stiu ca trebuie la semafor sa stau cu piciorul pe frana si sa fie nevoit politistul examinator sa intervina?!
Nu am martori care sa ma asiste si sa imi dea dreptate dar sunt sigura ca ma pot descurca singura!
Inca ceva, daca ar fi sa depun sesizare la politie, exista posibilitatea ca noua scoala sa fie implicata? Noua scoala nu are nicio legatura cu fostul meu instructor si nu are absolut nicio vina, de aceea nu doresc implicarea noii scoli sub nicio forma in aceasta situatie...
Multumesc! ????
Se aproprie sarbatorile de iarna, a trecut si ziua mea de nastere si nimic... ????

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din mai toate intrebarile tale, legate de acest subiect, reiese ca problema este la tine. Dai vina pe altii pentru esecurile tale. Uite doar una din intrebarile tale, din care reiese asa ceva.

https://www.tpu.ro/......-avea-mai/

| Simpatic a răspuns:

Cu siguranta este foarte subiectiv ceea ce vrei si este greu de demonstrat spre imposibil as spune.
E ca si cum ai da in judecata un profesor nu pentru ca a incasat bani pe care nu i-a declarat la anaf, ci pentru faptul ca nu ai reusit sa promovezi un examen desi ai facut multa meditatie cu acel profesor, este imposibil de demonstrat acest lucru.

Iti inteleg frustrarea, dar cum ti s-a spus de multe ori aici nu esti facuta pentru a sofa, de ce? pentru ca nu ai aptitudinea necesara se pare, nu vreau sa zic ca, cu acest tip de aptudini te nasti, contrar empiricilor, da cu anumite reflexe fie te nasti fie le exersezi o viata dar nu vei ajunge la nivelul celor care au deprinderi innascute in acest sens! Eu nu pot concura la profesionisti VTM (viteza in coasta) si chiar daca ma antrenez cu siguranta nu voi iesi in primele locuri, de ce? aceia pe langa experienta mare au si ceea ce am zis mai sus si anume deprinderi innascute, talent cum zice romanul, si nu poti bate pe cineva ce are in egala masura talent cat si experienta, caci trebuie sa ai mai multa experienta si la fel de mult talent ca el.

Vedem zilnic si eu si ceilalti fie "dexteri" care au dioptrii cat ale actorului Nicu Constantin, fie intarziate/ati care au zero reflexe, cei si cele care au luat permisul la 58 de ani si pe acesta cu spaga, fie cati si mai cati lipsiti de reflexe si orice aptitudine in ale sofatului, fratilor nu este pentru toata lumea!
A devenit sinonim permisul si masina cu a fi de rand cu lumea, dar mult mai corect era in trecut cand doar nobilii detineau autovehicul, oare de ce? ...acum vezi calici care abunda in aroganta si au cate "3 bolizi" ruginiti in parcare iar ei au datorii de peste 20.000 la intretinere, ocupa locuri degeaba prin parcari ca nu ies decat 1 data la 2 saptamani cu ruginaturile
Deci aia fara aptitudine si fara situatie matariala meritau masina? nu prea cred

Motiv pentru care majoritatea suntem soferi si nu piloti, cati soferi ajung in (Formula1) F1 de exemplu? ca doar si acolo ai un volan si pedalewinking deci nu merge asa.
Cand spun ca nu toata lumea este facuta sa fie sofer/soferita unii imi sar in cap, adica conducatorii de conserve care nu sunt in stare sa schimbe vitezele si de aceea au luat cutie automata dar nu masina buna ci vreo tigaie din 1998, ei se dau soferi doar!
Nu am nimic cu cutia automata ba din contra, dar aici m-am referit la cei care stiu doar cutie automata ca nu au nimic in comun cu a fi sofer

Ce poti face tu si cum as face eu, ar fi sa mergi la scoala de soferi la care ai fost si sa te adresezi patronului sa ii spui ca acel instructor nu te-a invatat nimic, sa ii ceri sa fie sanctionat si sa ameninti frumos ca vei merge la ANPC si la alte institutii abilitate pentru ca in cazul tau s-a facut o nedreptate, ii invoci motivele
Nu te astepta sa primesti banii inapoi, dar este posibil ca acel instructor sa fie sanctionat si cine stie daca ai dreptate si se vor mai aduce si alte sesizari la adresa lui in timp, chiar sa fie dat afara

Daca acel instructor este un PFA atunci nu are un sef, atunci te poti adresa protectiei consumatorului, dar slabe sanse sa se ia vreo masura care sa te avantajeze in vreun fel.

Eu zic sa te resemnezi cu sofatul, parerea mea...
Am scris atat de mult si am incercat sa aduc anumite argumente pentru ca imi esti draga, dar nu pot sa nu fiu cat se poate de obiectiv in ceea ce priveste sofatul si multi soferi de duminica care au luat cum au luat permisele
Si nici macar faptul ca unii au permis de peste 20 de ani nu conteaza daca ii vezi cat de nenorociti sunt si ce gafe fac.

Nu stiu de ce nu luam in ceea ce priveste masinile, modelul tarilor mult mai dezvoltate decat noi precum Elvetia, unde si oamenii de afaceri iau bicicleta din cand in cand iar majoritatea studentilor care vin din familii bune merg la Universitate cu bicicletele, nu cu bolizii familiei, la noi nu se poate, romanul abunda in aroganta si prostie, crede ca impresioneaza, melteanul daca merge la facultatea unde la examene nu ia decat cu eforturi nota 6, dar s-a dus acolo cu Porschele lu' tasuwinking
Vanitatea este cuvantul care caracterizeaza poporul roman!

Succesuri!winking

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vorbeste cu scoala, si spune-le ca vei depune sesizare la ANPC.
La politie nu prea ai ce cauta, asta e caz de ANPC si eventual chemare in instanta.
La politie poti merge doar cand e inselatorie clara, furt sau jaf.

| relian a răspuns:

Eu cred ca batii cimpii.Vad nu te lasi, tot vrei in continuare sa pierzi alti bani laughing Asa fac unia, se cred nedraptatiti si continua in prostia lor, care ii va duce in prapastie, pe tine sa pierzi si mai multi bani.

Stii ce ma gindesc eu ca ar fi mai bun? Sa dai invatamintul din Ro in judecata, ca are numa profesori naspa, majoritatea nu invata nimic pe elevi.
Asta ar fi mai bun.Nu e vina instructorului ca tu ai dat bani la aia cit spui.
Este fix vina ta, odata ce ai facut o scoala acolo, daca ai fost nemultumita, trebuie sa nu te mai duci, dar a fopst alegerea ta, asa ca este doar vina ta.

Este o scoala privata, nu este singura, ai de unde alege, asa ca tu trebuie sa te interesezi inainte ce scoala este, apoi sa alegi unde sa mergi.

Nu o sa iti dea nimeni dreptate pentru ce spui tu pe aici. Scoala aia este de fapt un business, aia nu ajuta oamenii sa priceapa mai mult decat pot, ar inseamna ca aia sa munceasca moca.

Sint oamenii, indiferent cit iai invata, cit le-ai spune, cit leai repeta, pur si simplu raman la celasi nivel.
Chestia asta ar dupa mine 2 cauze, Ori acele persoane atit pot, indiferent cit leai arata, invata, mai mult no sa priceapa, iair o alta cauza, ar fi lipsa de interes si placere.

Daca nu esti interesat de ceva, daca nu iti place sa afci ceva, no sa mearga, nu iese treaba buna.

De astia ca tine is pe aici prin America balamuc, mai ales hispanici, astia le explici, le arati la fata locului, te suna de zeci de ori, de sute de ori, te intreaba ani de zile uneori si 10 ani si, te suna acu, exact pentru aceiasi problema laughing
My friend I know am uitat, nu mai stiu laughing mai zi-mi odata, mai arata odata laughing asa ceva nu-ti vine sa crezi, eu rad cand ii vad, cand aud, dar asta voiam sa iti spun ca sunt asa oameni.

Tu daca esti in categoria asta, nu-i de vina ala ca ai facut atita scoala si nu s-a lipit nimic de tine.
Au si ei vina lor, trebuia sa iti spuna dupa prima clasa sa-i zic asa, fata draga nu esti pregatita, nu se lipeste nimic de tine.

Dar te asigur ca chiar daca ti-ar fi spus, tu ai fi continuat sa mergi, pentru ca asa e si corect sa insistiti pana inveti ceva.

Pe de alta parte ei nu au voie, sa iti interzica sa iei clase acolo.Asa ca a foast alegerea ta, banii tai.

Acum este cuvintul tau impotriva cuvintului alora.Din ce ai povestit si pe aici, este vina ta, esti foarte grea de cap la capitolul asta, e ste daca pot sa zic asa antitalent total general.

Asa ca toate dovezile arata ca tu esti vinovatu.Acu cauti sa scoti banii inapoi, dar oamenii aia au consumat cu tine timp si bani cu masina.

Nu ai absolut nici o sa sansa sa citigi, indiferent ce avoact ai avea, daca sa zicem asa teoretic sai dai pe aiai in judecata.

Taicatu daca e atit de destept, de ce nu te-a invatat el sa conduci o vreme, apoi sa mergi sa faci scoala.

De ce parintii tai au tot pompat bani in tine cand au vazut ce prapastie esti laughing
O sa cheltui alti bani si timp, apoi o sa spui ca nici aia avocatu si judecatoria nu-s buni, ca au fost si aia impotriva ta laughing o sa afci plingere la Haga laughing o sa bagi bani si acolo si in final o sa ramai falita cu toata familia ta si vorba aia, sarac, urit si prost pe deasupra laughing

Eu zic uita cea fost, cauta sa iti canalizezi toata atentia la ce faci acum, daca spui ca instructorul asta e mai bun, vezi ce o sa faci la examen.,
Daca nici cu instructorul asta no sa iei examenul, ce o sa spui? Hai ca is curios?
O sa spui ca nici asta nu-i bun laughing

| johnnny123 a răspuns:

Dacă vrei să faci niște oameni să râdă, poți să încerci.

Vei face reclamație la poliție pentru că nu ești capabilă să ții minte să tragi frâna de mână?

| gabicoo a răspuns:

Dacă tu nu ești în stare să înveți, nu te duce capul și nu ești capabilă să promovezi examenul - ce vină are instructorul? Instructorul nu poate da examen în locul tău! Să-ți fie clar!

Dacă nu mă crezi înscrie-te la altă școală de șoferi, mai cheltuie încă 4.000 de lei și mai pică de trei ori examenul. Atunci te vei convinge că problema este la tine.

| VoidEternal a răspuns:

Nu e o încălcare a legii. E o situație ce tine de ANPC. Dar nu prea ai cum sa dovedești ce spui.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Firesc că da, ar trebui să urmez cheile legale pentru 1. A îți recupera banii 2. A fi despăgubită pentru timpul pierdut 3. A sancționa frauda 4. A sancționa afacerea care l a angajat fără să se asigure că are toate aptitudinile necesare.

Dacă ai un avocat în familie ar trebui să vorbești cu dânsul, poate îndruma mult mai bine.

| Girly97 explică (pentru carevaescu):

Ideea este ca noua scoala si noul instructor nu au absolut nicio legatura cu ce a facut fostul meu instructor si nu doresc sa implic sub nicio forma noua scoala in asa ceva. Chiar mi-ar parea rau.

| carevaescu a răspuns (pentru Girly97):

Pai, nu vor fi implicati. Plângerea o faci contra instructorul precedent si angajatorul sau. Nu menționeazi nicaieri noul instructor si noua scoala

| Girly97 explică (pentru carevaescu):

Sper!

| KovacsB a răspuns:

Daca Relian a luat permisul, o sa-l iei si tu.Nu are sens sa-ti pierzi timpul si banii prin tribunale.

Răspuns utilizator avertizat