| anonim_4396 a întrebat:

Daca in decembrie 2009 mi-a fost suspendat permisul pentru viteza pe 3 luni si am dat de redobandire si l-am luat intr-o luna pot sa micsorez din nou pedeapsa daca mi-a fost iar suspendat pentru alcool in februarie 2012? (conform noului cod rutier)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai dreptul la micsorare, deoarece nu au trecut cel putin 3 ani de cand ai mai beneficiat de acest drept, conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002 (Codul rutier) citez:
ART.221.(1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;
c) in ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
d) in ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie."
Numai bine!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Acum daca nu ti-ai recuperat permisul in 3 ani cred ca nu mai ai sanse sa il iei in mana. Poate trebuie sa te prezinti din nou ca elev pentru obtinerea permisului de conducere.

| IMC90 a răspuns:

Deci sa vad daca am inteles

tu conduci beat si peste viteza maxima admisa pe diversele sectoare de drum. esti ''jmeker'', a?

daca te-as prinde in trafic ti-as rupe picioarele

| Zenithf a răspuns:

La ce soi esti, m-as bucura sa ti-l suspende forever.

Răspuns utilizator avertizat
| subfocus a răspuns:

La alcool nu poti sa faci reducere nicicum. nici la accident. astea is legile lor

| Goonies a răspuns:

Daca sunteti asa mari vitezomani de ce nu va bagati in campionatul romaniei de raliu la clasa open.