| TheNone a întrebat:

Salutare colegi, am si eu o nelamurire, daca a mai trecut cineva prin asta as fi recunoscator sa-mi spuna cum e. Acum aproape o luna mi-a fost luat permisul pentru alcool (0.10) timp de 3 luni si o amenda de 1350 de lei, am dat testul de redobandire si mi s-a redus perioada la o luna. Mai sunt cateva zile pana cand se face o luna si o sa-mi ridic permisul de la politie. Aveti idee daca trebuie platita amenda inainte de asta obligatoriu? Unii spun ca da, altii ca nu, nici nu mai stiu ce sa cred. Va multumesc mult pentru atentie!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala (Codul rutier si Regulamentul de aplicare) nu prevede conditia de plata a amenzii contraventionale pentru a obtine restituirea permisului cu reducerea perioadei la 30 de zile ori restituirea permisului dupa implinirea perioadei integrale de suspendare a dreptului de a conduce.
Cu toate acestea nu este cazul de reducere in situatia ta, avand in vedere ca ti-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru conducere sub influenta alcoolului si, in acest caz, este obligatoriu sa sustii testul si daca nu-l promovezi perioade se mareste cu 30 de zile.
Conform Codului rutier, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 106^1
(1)Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susţine, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenţiei, un test de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:
a) conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice;"

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Permisul nu-l poti ridica pana amenda nu-i platit integral, asa este sigur.
Dar te poti convinge si singur, vei vedea curand...cand vei merge sa-l iei si ti se va cere chitanta, ca dovada a platii.