| Andrei6699 a întrebat:

Salut.Mi-a fost suspendat permisul de conducere pe 3 luni pentru viteza, in data de 6 octombrie mi-a expirat dovada, deci asta ar insemna ca pe 6 decembrie sa-mi pot recupera permisul.Intrebarea mea estetongueot sa-l recuperez dupa 90 de zile, avand in vedere ca am permisul din februarie, fara niciun punct de penalizare? In procesul verbal scrie ca dupa 90 de zile mi-l pot recupera, altii zic ca daca nu am 1 an de cand am permis si daca nu dau examenul de redobandire stau 120 de zile, inca o luna bonus de la ei...

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada de suspendare a dreptului de a conduce, in cazul tau, a inceput pe 7 octombrie si va expira dupa 90 de zile, respectiv pe 4.01. 2000, asa ca poti sa primesti permisul incepand cu 5.01. 2000.
Pentru depasirea vitezei nu este obligatoriu sa sustii testul respectiv. Ar fi trebuit sa-l sustii doar daca puteai cere reducerea suspendarii la 30 de zile, dar nu o poti face din cauza ca nu indeplinesti conditia de a avea cel putin 1 an de la data obtinerii permisului de conducere.

| Andrei6699 explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu se adauga luna aia in plus? Pot sa-mi iau permisul inapoi dupa 90 de zile fara sa trebuiasca sa dau examenul de redobândire?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei6699):

Da, poti sa-l primesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu baiete, il poti ridica dupa 6 ianuarie 2020!
Ca din 6 oct pana in 6 decembrie sunt doar 60 de zile.
Zici, nici un punct de penalizare? Cum asa? Tocmai ai facut gramezi de puncte, cu suspendarea asta grava, ca-i vorba de depasire cu peste 50km/h, daca ti-au fost suspendat permisul pe 90 de zile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De pe 6 oct pana pe 6 dec sunt doar 60 zile. In ianuarie il vezi inapoi

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine te pune sa conduci ca prostul cu viteză, daca o sa faci si pe viitor asa atunci o sa tot fi cu permisul suspendat, condu atent cu viteza legală nu cum vrei tu, ăstora ca tine care se cred smecheri pe șosea nu ar mai trebuii niciodata sa le dea permis, poti face accidente grave daca conduci ca nebunu.

| costiceacristian200 a răspuns:

Nu poti sa recuperezi un permis de conducere suspendat!