| Thedew a întrebat:

Dacă înscriu mașina pe numele unei rude în România și prin procura declar ca eu o pot conduce și sunt responsabil la 100% de ce se întâmplă cu ea, o pot scoate afara din România? Și cel mai important asigurarea ma acoperă dacă sunt în străinătate pentru mai mult de 6 luni?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti in spatiul UE nici procura aia nu e obligatorie desi nu ar fi rau sa o ai. Asigurarea te acopera oriunde e valabila cartea verde.

| Thedew explică (pentru suntserios):

Mersi pentru răspuns dar problema e ca eu stau în Italia deci mașina ar fi pe teritoriu străin cel puțin un an. Eu știam ca asigurarea nu te acopera mai mult de 3 luni In afara

| regis a răspuns (pentru Thedew):

Si de unde știe asiguratorul de când aia ajuns tu in Italia cu mașină?

| Thedew explică (pentru regis):

Nu e atat de greu. E posibil totusi, companiile asicurative fac absolut orice ca sa nu plateasca in caz ca se intampla ceva