| AlexCraioveanu28 a întrebat:

pot conduce masina fara sa fie pe numele meu, cu procura? Vara trecuta am cumparat o masina si proprietari nu au platit taxa de timbru la ea dar au reusit sa o inscrie pe ro probabil sau judecat etc. in fine am mers cu ea asa cateva luni fara sa fie pe numele meu doar cu asigurarea, masina n-am trecuto pe numele meu deoarece taxa de timbru era prea mare. ce vreau eu sa intreb este daca pot lua legatura cu proprietarul sa-mi faca o procura de donatie a masini sau cv de genul sa pot merge cu ea fara probleme etc. mentiomez ca momentan sunt plecat revin in tara la vara asa ca trebuie sa platesc impozit alte chestii la masina?

2 răspunsuri:
| Chirita_Raul_1996 a răspuns:

Salut. intr.un fel sau altul trebuie sa o iei pe numele tau. banuiesc ca proprietrarului actual nu o sa.i placa sa.ti plateasca eu impozitul. cat despre a rula cu ea prin tara, nu e nici o problema atat timp cat ai actele la ea si proprietaru din acte nu o da furata. Problema e la asigurare. daca si ea e pe numele lui nu o sa beneficiezi de ea doar daca ai imputernicire. Multa bafta!

| AlexCraioveanu28 explică (pentru Chirita_Raul_1996):

Asigurarea am reusit s-o fac pe numele meu o data crezi ca nu mai merge din nou cu talonu e o mica problema stii e semnat dar nu scrie un nume catre cine a fost intrainat o avea ceva?