| anonim_4396 a întrebat:

Daca Marea Britanie iese din EU, inseamna ca pentru inmatricularea unei masini din UK in Romania inmatriculatea v-a costa aceeasi bani ca si cum ar fi importata din Rusia?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inmatricularea masinilor in Romania costa la fel, indiferent de tara de provenienta a masinii si asa o sa fie si in continuare.
Ce o sa coste in plus, la o masina provenita dintr-o tara care nu este in UE, sunt taxa vamala si TVA.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Ioandelasal):

In ceea ce priveste taxele vamale, depinde ce acord va avea Marea Britanie cu Uniunea Europeana dupa brexit. TVA-ul probabil ca va trebui platit, nu va mai fi cu taxare inversa.

| francut a răspuns:

Da, aceeasi procedura ca dintr-o tara necomunitara.

| FukUBetta a răspuns:

Presupun ca da, va creste pretul la inmatriculare, repet, doar presupun.