| Polistfever a întrebat:

Daca merg cu masina cu viteza de 50 la ora in oras trece un pieton pe rosu sau pe loc nepermis, franez dar totusi il lovesc si moare pot sa fac inchisoare cu executare sau doar cu suspendare? Stiu ca e ucidere din culpa dar am vrut sa aflu daca se da cu executare

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este clar că ești nevinovat, decide instanța dacă da sau nu.
Se va spune că nu ai condus preventiv, că nu ai apăsat pe frână, etc.
Poate să îți dea cu executare.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca la 50 Km/h franezi si individul tot moare, atunci problema se complica.
Cercetarile vor dura mai mult, intrucat va fi greu de stabilit un vinovat unic.
De vina pot fi mai multi:
- pietonul care n-a vazut locul de trecere
- service-ul care nu a reparat /verificat bine masina ta
- carciumarul care te-a fortat sa te imbeti
- tu, conducatorul, care ai confundat frana cu acceleratia
- soacra /nevasta ta, care te-au scos din minti
- etc.
big grin

| sierra1 a răspuns:

Incercă totuși să eviți să omori pe careva, chiar dacă e vina "mortului"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Judecătorul decide. Nu este din start într-un fel sau altul.

| Polistfever explică (pentru sadrian46):

Eu eram curios daca poate sa iti dea cu executare desi este clar ca esti nevinovat

| sadrian46 a răspuns (pentru Polistfever):

Este clar că ești nevinovat, decide instanța dacă da sau nu.
Se va spune că nu ai condus preventiv, că nu ai apăsat pe frână, etc.
Poate să îți dea cu executare.

| Panamax a răspuns:

Nu faci bre nimic, este vina pietonului, dar o sa fie ceva balamuc.

| CHESEBOY a răspuns:

Daca ai o filmare/ dovada te scapi