| William a întrebat:

Daca un pieton trece pe rosu si este lovit de o masina, soferul poate fi acuzat de ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatia concreta, ce se stabileste prin probe. Daca accidentul putea fi evitat este culpa comuna. Daca nu putea fi evitat este vina pietonului si soferul nu va fi condamnat, cu exceptia cazului ca si el a incalcat legislatia rutiera, cum ar fi depasirea vitezei legale.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, poate fi acuzat fie de vatamare corporala, fie de omor din culpa daca se intampla ca pietonul sa moara.

Dar aceste lucuri sunt stabilite de ancheta politie in functie de dinamica accidentului

| LuciWv a răspuns:

Daca moare, omor din culpa

| StefanAdrian911 a răspuns:

Soferul poate patii sa fie acuzat de "Vatamare corporala" sau mai rau "Omor din culpa", acum depinde de informatiile pe care politia le-a cercetat/preluat de la locul accidentului.
Se va tine cont de faptul ca victima a trecut pe Rosu, fara a se asigura.
Judecatorul va fi mai iertator cu soferul daca nu se regasesc si alte ilegalitati.

| alexander911s a răspuns:

Daca şoferul încearcă să-l evite, dar nu reuşeşte, şi-l loveşte. E doar vina pietonului, şoferu nu e tras la raspundere.