| mdc98 a întrebat:

Daca accidentezi mortal cu masina un biciclist sau pieton indiferent ca este pe trecere sau pista, sau nu, esti condamnat la inchisoare sau? Sau cu suspendare.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatia concreta, ce stabileste urmarirea penala si ce hotarasc judecatorii.
Conform Codului penal, citez:
"ART.192. Uciderea din culpă
(1) Uciderea din culpă a unei persoane se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (2) Uciderea din culpă ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activităţi se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani. Când încălcarea dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere constituie prin ea însăşi o infracţiune se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
  (3) Dacă prin fapta săvârşită s-a cauzat moartea a două sau mai multor persoane, limitele speciale ale pedepsei prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) se majorează cu jumătate."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se deschide un dosar penal pentru inceput.
daca se considera ca nu e vina ta se inchide dosarul penal si nu esti anchetat si judecat mai departe
daca se considera ca e vina ta esti trimis in judecata unde un judecator iti stabileste sentinta. Poate fi achitare, poate fi inchisoare cu executare sau cu suspendare.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca tu esti gasit vinovat, atunci da. Daca nu, nu.

| Yuoia a răspuns:

"indiferent ca este pe trecere sau pista, sau nu"
Pai nu e indiferent. Daca biciclistul e pe pista, tu ce cauti acolo? La trecerea de pietoni. trebuie sa incetinesti din timp. Nu treci in viteza ca pietonul trebuie sa se pazeasca. De aia e marcaj de trecere de pietoni. El se pazeste pe drum nemarcat. Nu mai faceti tampenii si apoi sa dati vina pe mort vrand sa scapati cu suspendare. In legislatia rutiera exista si notiunea de conducere preventiva!

| Roberrt21 a răspuns:

O sa ti se faca dosar penal, pentru ucidere din culpă, iar daca a fost vina ta, o sa faci si putina închisoare. O zi bună!

| împreunăfacembine a răspuns:

Dacă tu ești vinovat, da