| alexandru1andy a întrebat:

Daca mi-se ridica temperatura la masina
Care este problema?

9 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Salut,

Daca se ridica temperatura apei mai mult decat trebuie sunt mai mult problema care pot cauza acest lucru.
1. Nivelul lichidului de racire soarte scazut ( verifica vasul de expansiune sa nu fie gol)
1. Termostatul blocat pe pozitia inchis, astfel incat nu mai da voie apei sa circule in radiator. Asta poti verifica cand temperatura este mare sa pui mana pe radiator sa vezi daca este fierbinte (daca radiatorul este rece clar e blocat termostatul)
3. Posibil sa fie aer pe instalatia de racire si trebuie facuta aerisirea ( cauza poate fi tot lipsa apei in vas de expansiune)
4. Instalatia infundata.
5. Termocupla sa nu mai pornesca cand se incalzeste apa prea tare ( cauza poate fi motor termocupla defect, sau senzorul de temperatura sa nu mai functioneze. Senzorul il poti verifica incalzindu-l cu ceva sa vezi daca porneste ventilatorul).
In mare cam astea sunt, acum incearca sa le verifici prin eliminare de la cea mai simpla pana ajungi la cea mai dificila.
Mult succes.

| Braunion a răspuns:

Inseamna ca motorul functioneaza, e normal sa ti se ridice temperatura la un anumit timp dupa ce ai pornit motorul (durata variaza in functie de conditiile meteorologice). Nu e normal sa se ridice peste 80 grade C la masinile mai vechi si 90 grade C la masinile mai noi... Cand se intampla asta, este defect ceva la instalatia de racire...

| ombladon a răspuns (pentru Braunion):

Motorul functioneaza in conditii optime intre 90 si 95*, ai impresia ca la masinile mai noi motorul trebuie sa fie rece?

| Braunion a răspuns (pentru ombladon):

N-ai inteles nimic
http://www.e-automobile.ro/......acire.html

95 de grade C este temperatura maxima suportata de orice motor, cu cat motorul se incalzeste mai mult de 90 C cu atat mai mult risti sa-l fierbi. Daca-l fierbi se caleaza si daca se caleaza poti sa-l arunci.

| Zapkitu a răspuns:

Probabil de la tevile de racire... Recomand sa te duci la mecanic!

| Oviiyy a răspuns:

Ti-a ramas termostatul pe pozitia inchis si numai da drumul la apa sa se duca in ventilator. trebuie schimbat petru ca risti si alte defectiuni la masina, grave, ca arsul garniturii de chiuloasa.

| Roman_Florinel_1956 a răspuns:

Cureua slaba

| ClaudiuDovletiu a răspuns:

De obicei se intampla ca termostatul sa fie de vina (sa nu mai deschida). Funda?

| gabi_3385 a răspuns:

Daca se ridica apa peste 90grade e grav adica poate fi garnitura de chiuloasa sau termostatul.