| Eduard_Mss_1996 a întrebat:

M.i se ridica temperatura peste 90 de grade si dau drumul la clima scade. Nu mereu imi face asa. De la ce sa fie? Am pus un tester pe mașina si nu imi da nici o avarie.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Termostatu, Ventilatorul/arele,ceva releu care actioneaza sau comanda ventilatoru sau ventilatoarele sa fie defecte, sau sa functioneze defectuos.
Astea sunt cauzele pentru ce problema ai tu.
Cel mai sigur este Termostatu.
Ar mai putea fi sistemul de racire neaerisit,dar asta,numa daca recent ai facut ceva reparatie si a trebuie sa evacuezi apa din sistem.
Cam astea ar fi ce trebuie vazut. Testeru nu te ajuta cu nimic pentru ca nu are cum.

De ce scade temp cand dai drumul la AC? Simplu pentru ca atunci pornesc ventilatoarele sau ventilatoru pentru AC ori ce ventilator ai tu la masina ta, daca ai doara unu, atunci ala functioneaza la capacitate maxima cand pui on AC-ul.
Dar mai mult ca sigur este termostatul, iar in cazul in care ai mai multe ventilatoare, ar putea fi cel pentru apa, care raceste regulat apa.Sau sistemu neaerisit daca ai umblat recent la el.

| alexander911s a răspuns:

Ori este o eroare de la calculatorul de bord, ori ţi s-a blocat indicatorul de temperatură.
Nu îţi sugerej să duci maşina la "noua generaţie de mecanici" adică păsăriciile care pun calculatorul pe maşină şi schimbă piese cu nemiluita, du-o la un mecanic adevărat.
Ai grijă că dacă este blocat termometrul, poţi arde garnitura de chiuloasă.
Baftă
Apropo, clima cu motorul nu au nici o legătură ahahah
Clima este legată printr-o curea cu ambreajul, nimic mai mult, este "indipendentă"

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns (pentru alexander911s):

"Clima este legată printr-o curea cu ambreajul"
Unde ai auzit tampenia de mai sus?