| jocker007 a întrebat:

Dacă nu funcționează nici o bujie la diesel n ar trebui sa mi pornească mai greu. Mie nu mi mai pornește deloc. Am luat un set de bujii incandescente sa le schimb mâine sper ca asta sa fie cauza.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt toate șansele sa nu pornească din cauza bujiilor. Dar da, pot fi si alte cauze.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru regis):

Eu stiam ca Dieselul nu are bujii. Ce spui tu acolo sunt bujii incandescente care sunt niste rezistente electrice si care nu au nicio treaba cu bujiile. Este o denumire nefericita si daca alegi sa o folosesti macar pune si incandescente in coada, parerea mea. La cati prosti sunt aici le vor confunda altfel.

| alexwahl a răspuns:

E greu de crezut ca problema asta e de la acele bujii.Decat sa dai bani degeaba, mai bine fa-i un tester.Acolo vei afla informatii mai exacte. Pompa de alimentare s-ar putea sa fie defecta sau releul ei.Filtrele cum sunt? Ce-ti spun eu aici, sunt doar niste speculatii.