| Allex277 a întrebat:

Daca nu-mi funcționează stergatorul pe spate trec rar-ul?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vorbesti de omologare, sau un simplu ITP?
Omologarea se face doar la RAR (de aia unii zic ca "fac RAR-ul", iar ITP-ul il faci la orice service cu statie ITP, cu exceptia masinilor inmatriculate in alte tari, sau a celor cu drept de circulatie suspendat de politie.
Daca mergi la un ITP de cartier, treci fara stergator pe spate, va fi doar trecut pe lista de defecte (cum mi-au trecut mie parbriz fisurat, spre exemplu).
Daca mergi la RAR, e posibil sa se ia de lucrul acesta; eu am dat de un moldovean flamand, care s-a luat la cearta cu mine, ca de ce nu are serie la parbriz masina mea (din 93).

| Allex277 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

La omologare ma refer, si nu stiu ce sa fac ..am incercat sa.l fac dar cred ca trebuie sa-i schimb motorasul

| DanyDav a răspuns:

Din ce am inteles, acum te cam da inapoi pentru orice mica disfunctie gasita.