| AntoniusAnonymus a întrebat:

Daca pun cheile in contact se aprinde bordul sau numai daca pornesc si farurile?

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Depinde de setarile masinii. La a mea, cand pun contactul, se aprind automat luminile de pozitie si bordul. Cand aprind faza de intalnire, se aprind si celelalte leduri ( caldura, aer conditionat, dezaburire, blocare usi etc,)

| antimulte a răspuns:

In functie de masina si dotarile ei pot aparea diferente, dar cand pui cheile in contact si se aprinde bordul, atunci masina e pregatita de pornirea motorului, toate sistemele electrice sunt alimentate, iti va merge si clima si muzica si geamuri etc etc. Farurile au comutatorul lor separat, si aici apar diferentele intre masini, unele il au pus pe volan altele au un switch langa volan pe bord, unele au lumini de zi care se aprind automat, dar cele mai multe, mai vechi fiind, nu au asa ceva.

| SoulReaver a răspuns:

In general cand pui pozitia se aprind ceasurile si butoanele din masina. Afisajul electronic al km si calculstorul de bord se aprinde cum rotesti cheia.