| Eugeniusu a întrebat:

Daca vreau sa schimb numerele unei masini pe care am cumparat-o recent, ea fiind deja inscrisa pe fostul proprietar, mai trebuie sa vina el, sau pot sa-i schimb numerele singur, oricand, fara sa fie si el chemat?!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti singur, fara el. Nu te lua după înșiruirile copy/paste, du-te cu actele mașinii la o firma de intermedieri si se ocupa ei.Vad ca unii visează procuri notariale si alte avioane, dar crede-ma ca nu e cazul.

| suntserios a răspuns (pentru regis):

Mi se pare foarte corect ce a zis omul

"Procura notariala, in cazul in care actele nu sunt depuse de titular"

Unde sunt avioanele?

| regis a răspuns (pentru suntserios):

Unul tocmai l-ai găsit. Daca ar fi așa, firmele de intermedieri ar muri de foame.

| suntserios a răspuns (pentru regis):

Cred ca m-am mai contrazis odata cu tine pe subiect si ai tinut-o pe a ta cu nu stiu ce unchi de la tara pentru care ai inmatriculat tu masina. Vrajeli. Fix acum 2 saptamani un coleg de munca a trecut prin chinul inmatriculari masinii fratelui sau care era imposibila fara procura. Intermediarii nu fav decat sa iti adune actele, inmatricularea tot cu procura

| regis a răspuns (pentru suntserios):

Ma confunzi, eu nu am înmatriculat O MASINA. Eu m-am ocupat noua ani de inmatriculari, n-ai vrea sa îți treacă zilnic prin fata casei toate mașinile pe care le-am înmatriculat eu. In Arad, Timis, Galati, Suceava, Hunedoara, Sibiu, Dolj, Bacau, Vrancea, Bucuresti... Si probabil imi mai scapa. In special masini de lux, dar ca "hobby" si mașini ale prietenilor, unele pe bunici de la tara. Dar mai putin important, niciodată nu a fost prezent niciunul.
Iar firmele serioase de înmatriculări se ocupa de tot, de la A la Z, nu doar îți pun dosarele in brate.
Eu de mai bine de un an am ieșit din domeniu. Dar inca mai ajut cate un cunoscut, fix marți ma duc sa transcriu mașina unui coleg. Fara el si fara vânzător, care nici măcar nu e in tara...
PS: deschidem iar discuția despre diferență dintre o procura și o procura notariala?

| suntserios a răspuns (pentru regis):

Povesti. Vino cu dovada. Altfel doar povesti. La toate serviciile de inmatriculari si in lege scrie destul de clar ca ai nevoie de procura. Tu vii doar cu povesti. unchi, hobby uri, vrajeli

| regis a răspuns (pentru suntserios):

Nu am nimic de dovedit, revenim vad la discuția cu procura si procuta notariala. Cine vrea asculta sfatul meu, cine nu isi poate cheltui banii si timpul aiurea.

| Andrei_Gianni_1982 a răspuns:

Poti si tu singur, dar ai nevoie de: Cerere de inmatriculare
Cartea de identitate a autovehiculului (original si copie)
Contract de vanzare-cumparare original si copie (pentru persoanele fizice, cu vizele de radiere/inscriere de la Administratia Financiara)
Dovada efectuarii inspectiei tehnice periodice, care trebuie sa fie inca valabila
Actul de identitate al proprietarului (original si copie)
Copie dupa asigurarea RCA valabila
Chitanta care atesta plata certificatului de inmatriculare (37 de lei)
Certificatul de inmatriculare al fostului proprietar, cu mentiunea in scris: "Instrainat catre…"
Dovada platii pentru placutele de inmatriculare
Placutele cu numarul de inmatriculare vechi, daca noul proprietar doreste schimbarea acestora sau daca vechiul proprietar este din alt judet
Procura notariala, in cazul in care actele nu sunt depuse de titular