| AlexDorinel a întrebat:

Daciile vechi aveau aer condiționat sau mureai de cald în ele vara?

20 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Una singura avea AC si anume Dacia lui Nicolae Ceasusescu, fusese facuta pe comanda, avea aer conditionat, interior de piele, cutie automata, geamuri electrice etc
Toate masinile tovarasului erau de lux fie ca vb de dacie fie ca vorbim de Mercedes sau alte marci, diferenta era ca ce era considerat a lui era de fapt a statului teorie demonstrata si prin faptul ca masinile lui au intrat in posesia unor persoane fizice, au fost vandute in genere la licitatii; sa vedem insa cum ceea ce si-au insusit nenorocitii si nenorocitele de politicieni/e din ROmania de dupa 89 incoace ramane a 'statului', milioanele de euro ale lui Udrea? ramana ale ei de exemplu, Ceasusescu traia in lux dar luxul nu era a lui propriu-zis, nenorocitii actuali in luxul in care traiesc este al lor de parca le-a oferit masa acest lux ci nu tara, cautati vilelei din locuri exotice ale lui Videanu si asa mai departe.

Pentru cine nu crede ce avea pe Dacie, Ceausescu in 80 : https://www.youtube.com/watch?v=Hf6fcwaxUog

| cristi202 a răspuns:

Aveai aer. Cind deschideai geamul. Aveai și grill. Puteai praji oua pe capota happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

@naibastiesialtceva Cand ti-am spus eu ca vei avea probleme m-ai blocat. Asa va ghicesc pe astia care sunteti prost educati ca mama Omida.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Prin anii '60 cand s-a construit prima Dacie nu exista asa ceva. Apoi au fost imbunatatite doar cu mici elemente ce fac parte din motor sau sistem dedirectie, suspensie, etc. Altfel nici masinile straine din Romania nu aveau aer conditionat. Cat despre airbag acesta a inceput sa fie utilizat in Europa abia in anii '80, in Germania. Poti sa citesti aici evolutia Daciei: https://www.promotor.ro/......c-14904296

| sierra1 a răspuns:

Cică aerul din dacii era condiționat de ușă

| mihai69 a răspuns:

Aveau. Era condiționat de viteză și de geamuri deschise.

| Mosotti a răspuns:

Mureai de cald vada in ele, nu aveai mai nimic, nici servo macar, trageai de volan ca dracii la o adica, ce are conditionat, nici vorba.

| Catrice a răspuns:

Aer condiționat, deschidere electrica, senzori, 3G, Wi-Fihee hee

| gabicoo a răspuns (pentru Catrice):

De Airbag ai uitat!
laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru gabicoo):

Na,asta e, se uita, unii nu îl folosesc niciodată.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Evident ca nu aveau airbag, puisor. Mureai ca un barbat adevarat atunci!

| gabicoo a răspuns:

Nu!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Aveau ventilatie, adica asa cum intra aerul in masina cand nu este cuplat aerul conditionat.

| Meme10Meme a răspuns:

Cristinuțo, sterge suspendarea mea pls

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Meme10Meme):

Sentinta e definitiva, fara drept de recurs!
cat ti-ai luat?rolling on the floor

| Meme10Meme a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu aveau sistem de AC, dar aveau sistem GD ( Geam Deschis )

| AndreeaWTS a răspuns:

Aer condiționat?
N-aveau nici aer normal.
Că mirosea în ele a benzină de-ți săreau capacele. laughing
Unchiul meu a avut una până acum vreo trei ani. Dacia 1310.

| Monst a răspuns:

Nu aveau aer conditionat stateai cu geamurile deschise