| Eugeniusu a întrebat:

Dau funda si vot pentru cine ma lamureste! Am o intrebare despre o chestie legata de farurile unui Audi A6 din 2002.
Un prieten mi-a spus ca am lupe xenon la faza scurta si ca acestea ar costa in jur la 300-400 lei in magazin. Dar oare nu se insala, si sunt doar becuri simple? Eu la alte masini am observat ca lupele xenon lumineaza intr-o culoare cu tenta de alb spre albastru, insa ale mele au tenta de galben spre portocaliu.
Vreau sa ma lamuriti despre diferenta dintre bec simplu, xenon, halogen si ce mai este. Si ce culoare au, cat costa si care sunt mai bune? Si cu ce as putea sa inlocuiesc la becurile fata-spate sa arate mai smecher?!

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Deci...
Nu lupele lumineaza, ci becul.
Lupele sunt puse pentru a focaliza mai bine lumina, si respectiv, sa nu orbeasca ceilalti participanti la trafic.
In unele cazuri, exista lupe dotate cu becuri simple (halogen) care lumineaza galbui
In alte cazuri exista lupe dotate cu becuri xenon, care lumineaza alb.

Diferenta dintre xenon si halogen o gasesti aici: http://bfy.tw/Hmlg

Culorile difera de la model la model, la fel si preturile.
Mereu xenon-ul este mai bun si mai scump fata de halogen.

Becurile le poti inlocui tot cu becuri de acelasi model, aceeasi tehnologie, dar producatori diferiti, modele diferite, astfel incat sa ajungi la o culoare mai pe gustul tau. Dar mari diferente nu vor fi.

| Caba_Ciprian_2000 a răspuns:

Un bec simplu este mai galbui
Intr-adevar becurile xenon sunt scumpe ajunge de la 90 lei pana la 400 lei depinde de model sunt mai bune pentru ca au putere de lumina
Becurile cu alogen sunt ieftine sa zicem un bec simplu are 50w si becu cu alogen are 30w si rezulta ca becul de 30w are puterea cat unul de 50w