| Alecsandri a întrebat:

De când depun actele de înmatriculare auto în câte zile primesc talonul și numere alese?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Numerele le primesti in cateva ore sau a doua zi, impreuna cu cartea de identitate completata. Certificatul de inmatriculare vine dupa cateva zile prin posta.

| OldSoul a răspuns:

Depinde de ora la care au fost depuse numerele, si respectiv ziua, daca e cu program lung sau scurt.
Cel mai adesea, daca depui numerele pana la ora 12, primesti numerele in aceeasi zi.
Daca depui actele dupa ora 12, le primesti ziua urmatoare.
Cel putin asa este la mine in judet.

Bine, numerele se fac atunci, pe loc, dar cartea dureaza pana este scrisa.
Iar certificatul de inmatriculare este facut si trimis mai tarziu prin posta, care in mod normal vine undeva in decurs de o saptamana.