| xcwx a întrebat:

De ce acte ai nevoie pentru a inmatricula o motocicleta la primarie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La primarie se inregistreaza numai mopedele, respectiv cele cu CC de pana la 50 cmc.
Inregistrarea se realizeaza conform hotararii consiliului local si ai nevoie cam de aceleasi acte ca la inmatriculare, respectiv actul de proprietate, ITP si asigurare RCA.

| xcwx explică (pentru Ioandelasal):

Am vazut si quad de 450cc inmatriculat la primarie... nu stiu. in fine, asta e irelevant. ai idee daca iti trebuie certificatul de conformitate la o motocicleta care nu a venit cu asa ceva din fabrica?

| Ioandelasal a răspuns (pentru xcwx):

Daca o marca si model n-a fost omologata in Romania atunci este necesara omologarea la RAR.