| LadyDeny a întrebat:

De ce am nevoie la masina ca sa pot face un drift si cum fac driftul?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unii iti spun cu frana de mana.Eronat.Ei nu stiu ce inseamna drift.Cu frana de mana poti face doar o intoarcere mai rapida.Pe un teren alunecos. Driftul se face pe rotile din spate.Iti trebuie masina cu motor puternic.Cu tractiune pe spate.Cauciucuri pe masura.Plus o boxa de putere mare in portbagaj.

| lucian_2018 a răspuns:

In primul rand, ai nevoie de o masina buna, de preferat tip sport, iar in al doilea rand urmareste acest video.
http://www.youtube.com/watch?v=0-CWDqrLAGo
Sunt sigur ca ti-am fost de ajutor.

| tlaura a răspuns:

Pur si simplu ti volanul intr-o parte laughing
* gata driftu laughing

| ginoeugen23 a răspuns:

Indemanare si experienta...

| ginoeugen23 a răspuns:

accelerezi brusc in curba., frana de mana... sunt cateva dintre optiuni

| Nelutsa a răspuns:

Drift...ca in jocuri frana de mana si volanul spre dreapta!

| SoRyNeScku a răspuns:

Ai nevoie de toate cele enumerate mai sus, si nu in ultimul rand de BANI pentru alte Cauciucuri laughing

| PurceluAtomic a răspuns:

Nu se face, ca ni se confisca carnetul sau bubuim masina de ceva.

| Spex188 a răspuns:

Nu e obligatoriu sa ai tractiune pe spate numai ca depinde si de indemanare.
Cu frana de mana se face daca e masina pe cutie automata atunic nu stiu dar pe cutie manuala cu frana de mana si nu incerca din prima pe pietris pentru ca ai putea derapa si nu situ cum sa iti zic dar o sa iti dai masina de-a dura.

| stronzzo a răspuns:

Fi mai detaliiat ce masina ai? ori ce masina are nevoie de cate ceva, acum depinde si de buzunar, si de gusturi, in primul rand iti recomand o MASINA, care costa putin un BMW pe benzina motor de 3000cmc,si te joci cat ai bani,bine fara asigurare ca costa mai mult ca masinalaughing),si fara asigurare poti sa cauti o zona de tara,ii scoti ce atinge la pamant, sau lasi asa ca se dezmebreaza singura, da iti zic ca o sa iti placa, acum depinde si de stilul tau, dar nu se merita sa faci asa ceva cu o masina buna. daca te-am ajutat cu ceva baga o funda

| LadyDeny explică (pentru stronzzo):

Inca nu am masina dar ma intereseaza sa stiu daca pot face drift cu o masina inalta, tip BMW X6, cele M3 M5 si restul stiu ca se poate face usor ca cele de la BMW sunt in stare.

| stronzzo a răspuns (pentru LadyDeny):

E mai greu sa faci cu x6, in plus tr sa ai experienta, nu se merita sa distrugi un x6

| DuRR3xX a răspuns:

Cu frana de mana; daca vrei sa-ti iasa un drift reusit iata cateva sfaturi:
1) Pe o linie dreapta te apropii de viraj [mergand pe un drum drept, incepi sa rotesti volanul usor]
2) Apoi intoarce volanul spre viraj, apesi ambreiajul pana jos si tragi frana de mana
3) Dai drumul la frana de mana si incerci sa redresezi masina contravirand

Asta este driftul prin blocarea rotilor pe spate (in caz ca ai masina cu tractiune fata). Mai sunt si altel, insa cred ca acesta este bun pentru incepatori. SUCCES!winking [daca raspunsul e bun primesc FUNDA?hee hee]

| B0gd4n12 a răspuns:

Incearca sa faci drift cu frana de mana

| Tdenis a răspuns:

Ai nevoie de tractiune pe spate, preferabil motor benzina cu turbo, frana de mana. Iti recomand sa cauti un loc izolat (pe camp), unde ii umed pe jos sau nisip. Dupa ce prinzi suficienta viteza, intorci brusc volanul in directia care vrei tragi frana de mana putin incat sa iti arunce spatele si accelerezi.
P.S. Mai bine ia-ti un ATV si du-te cu el undeva la marginea orasului, sau pe camp undeva si nu e asa periculos pentru cei din jur, si adrenalina e mai mare.