| anonim_4396 a întrebat:

De ce asigurarea RCA la o masina mai mica e mai mare la pret ca si asigurarea unei masini mai mici?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Ultimul cuvant este probabil gresit. Am inteles ideea, raspunsul este foarte simplu: la calculul primei de asigurare nu se iau in considerare dimensiunile masinii, ci alte elemente: capacitatea cilindrica, puterea motorului, varsta proprietarului, localitatea de domiciliu a acestuia, daunele provocate in trecut etc.

4 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Nu conteaza marimea fizica a masinii. La atutoturisme nivelul primei se stabileste in functie de capacitatea motorului, varsta proprietarului si orasul de domiciliu, iar la utilitare in functie de masa maxima autorizata. In ambele cazuri se aplica impovarari daca in anul precedent a provocat daune

| Daniel123 a răspuns:

Intrebarea ta e ambigua!

| Mihai0eu a răspuns:

Tu vezi ce scrii?

| Klnflorin a răspuns:

Foloseste un calculator rca http://www.rca-activ.ro/calculator-rca.html