| LecaSorin1688 a întrebat:

am 16 ani si am auzit ca poti da de carnet de masină mica smart, dar poti coduce si alte masini mici, de ex Volswagen polo si Minicooper?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 16 ani poti conduce doar masini care se incadreaza la categoria B1, bineinteles daca ai obtinut permisul de aceasta categorie.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Sunt putine modele care se incadreaza la aceasta categorie, Volkswagen Polo, Mini Cooper si Tico nu se incadreaza, pentru acelea ai nevoie de categoria B, ce se poate obtine doar de la 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 16 ani poti da pentru categoria B1 care iti permite sa conduci masini din categoria respectiva precum Aixam sau Microcar nicidecum Smart, Polo sau Mini

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Ai "auzit" rau, foarte rau. Poti "da de carnet" numai dupa ce implinesti 18 ani.

| suntserios a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Ia arunca un ochi mai sus ca sa vezi ca legea iti permite sa "dai de carnet" si inainte de 18 ani, depinde doar ce categorie iei

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru suntserios):

Ia arunca un ochi si vezi ce doreste el!

| suntserios a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

El vrea permis la 16 ani doar ca nu stie ce masina ar putea sa conduca. In orice caz afirmatia ta "Poti "da de carnet" numai dupa ce implinesti 18 ani." este falsa.

| LecaSorin1688 explică:

Dar se poate conduce si un tico?

| suntserios a răspuns (pentru LecaSorin1688):

Nu se poate conduce nici tico

| Tudor_Tudor_1995 a răspuns:

La 16 ani poti sa dai de categoria B1, cu care poti conduce Microcaruri. Poti cauta pe net la ce pret sunt si ce capacitate cilindrica au, etc