| Florin458 a întrebat:

De ce in Germania sunt unele masini bune atat de ieftine?

Sunt in cautarea unui automobil Renault Megane 2 2004.La noi in tara sunt pe la 2000 + unele mai intretinut, iar in Germania am gasit pe net oferte gen 900-1000 euro.In poze arata super,exterior ingrijit,interior ingrijit sau semi ingrijit.M-ar tenta sa cumpar de acolo, dar ma gandesc ca nu cumva aspectul "tipla" sa compenseze cu o stare tehnica deficitara...

Răspuns Câştigător
| Începătorul988 a răspuns:

Deoarece sunt masini de export. Nu se vand la nemtii pentru ca sunt proaste si le cumpara samsarii, le aranjeaza, si le vand in Romania "adusa recent bo$$"
O masina intretinuta in Germania poate fi mai scumpa decat una in Romania. Eu pe a mea am dat 6200€, adusa pe roti din Suedia. In Romania "aduse recent din Germania" sunt vreo 5000/5300€. Pe mobile.de, o masina fix ca a mea, intretinuta ajunge lejer la 6500, si cele de export la 3/4000.

| Florin458 explică (pentru Începătorul988):

Masinile pe care le-am gasit erau si de la proprietarul direct.In anunt spune ca are carte service si nu prezinta probleme, dar pretul este ridicol de mic si nu e doar 1, ci sunt vreo 15.
Masina ta poate este an mai bun, eu zic de un Megane hatchback din 2004, care la noi este in jur de 2000E de la proprietar.

| Începătorul988 a răspuns (pentru Florin458):

Cartea service se poate falsifica foarte usor. Anul este 2007, masina in cauza Octavia 2 VRS. In Romania cele diesel, ca a mea(an identic) este 5000/5200€.

| Florin458 explică (pentru Începătorul988):

Super masina! Deci, astea cu pret atat de mic, in mare parte sunt cele refuzate de nemti, probabil au probleme destul de grave sau necesita bani de investit foarte curand.Insa din ce am gasit, foarte putine sunt vandute de persoane fizice, cele mai multe sunt in oferta parcurilor auto, dealerilor. Unele sunt si fara descriere sau cu descriere foarte sumara de genul: aer conditionat, anvelope in stare buna si atat.

| Începătorul988 a răspuns (pentru Florin458):

A mea a fost cumparata de la dealer, si adusa pe roti. Nu conteaza de unde o cumperi. De obicei, cei de la dealer cumpara masini cat mai bune. Cele ieftine sunt pentru export, refuzate de nemti.

| Florin458 explică (pentru Începătorul988):

Am inteles! Multumesc frumos!

| Începătorul988 a răspuns (pentru Florin458):

N-ai pentru ce. Eu unul as alege masina de la un autohaus, sau de la proprietar(daca este unic proprietar), si m-as duce eu dupa ea.
Nici de cum nu as cumpara masina din Romania adusa de afara. Am cumparat un a3 "adus" de afara. Acelasi motor ca pe VRS 2. 0tdi 170cai.
Pe fiecare zi ce trecea, era tot mai problematic.
Cu masina asta n-am avut nici-o problema. Si am si comfort mult mai mare.

| Florin458 explică (pentru Începătorul988):

Am gasit si pe la autohaus,parcuri, dar cum ziceam, preturile cam prea mici pentru o masina cu dotari ok inclusiv aer conditionat. Unele mai au mici probleme gen inchidere portbagaj defecta, bucsaraie, dar per total arata bine.La noi acelasi model de la proprietar, intretinut, e undeva la 1900 euro + iar afara sunt si la 8-900, inclusiv automata pe la 1200-1300.Dar automata nu iau la banii astia.Sunt incepator si pana invat sa invart "roata" am nevoie de ceva mai ieftin, apoi treptat trec la ceva mai bun, mai puternic.Nu prea specifica in anunturi "masini de export" si e mai greu de dedus.

| Începătorul988 a răspuns (pentru Florin458):

Si eu sunt incepator. Sincer, eu nu m-am uitat la o masina ieftina! Din contra, am tintit la maximul bugetului meu(5500€, si am luat un a3 de 170cai). Cu cat masina este mai scumpa, cu atat esti mai atent. L-am vandut deoarece simteam nevoia de spatiu. Si am cumparat aceasta Octavia Vrs, care sunt extrem de multumit de ea. Si de reprize, si de consum.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La o masina asa veche e cam ruleta ruseasca partea cu starea tehnica. Insa daca masina a fost rulata doar in Germania e destul de posibil sa fi fost bine intretinute.

preturile sunt mai mici pentru ca nemtii schimba des masinile si isi iau in principiu masini noi, nepasandu le prea mult de cele vechi. Si piata sh de la ei e foarte competitiva