| anonim_4396 a întrebat:

De ce li se pare șoferilor așa grav faptul că li s-a zgâriat mașina?
Doar aplici vopsea de aceași culoare și zgârietura (sau zgârieturile) nu mai sunt vizibile.

Răspuns Câştigător
| danbnz a răspuns:

Pentru ca nu se rezolva asa rapid cum presupui.
Ce spui tu e treaba de mantuiala, faci asa ceva la o bicicleta nu la o masina.

Citeste asta ca sa te lamuresti mai bine ce inseamna vopseaua unei masini:
https://vopseleautosuceava.ro/tot-ce-nu-stiai-despre-vopseaua-masinii-tale/

De aia se oparesc soferii... pentru ca e nevoie de timp si bani sa faci o asemenea reparatie.
Trebuie sa mergi la un vopsitor auto daca nu si la un tinichigiu daca zgarietura e in profunzime.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pasionatii de masini inteleg cel mai bine, cu parere de rau prin RO am auzit diverse povesti de masini zgariate, sa nu zic de accidentele care se intampla in tara nr 1 in UE la cauze mortale in accidente e RO. Iubim masiniile ca si cum ar fi copii nostri punem suflet si pasiune, in special cand e modificata. Pe mine m-a dus la 25000 lire masina din poza, si vreau sa o schimb cu una noua valorata in 35000 lire din japonia, asamblata in japonia, daca o fac la fel ca in acest videoclip e normal sa nu imi doresc zgarieturi pe ea, cu o folie protectoare rezolv problemahttps://www.youtube.com/watch?v=O2wYoZp5Uzc&t=18s

| darrio2007 a răspuns:

E clar ca nu ai masina sau nu ai patit asa ceva. Sa nu crezi ca pui mana pe pensula, i-ai dat cu vopsea si gata.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai o masina de 2-3000 euro, nu-ti pasa, dar cand platesti
peste 50 mii de euro pe o masina noua si o gasesti zgariata in parcare, iti vine sa-l omori pe ala de ti-a facut necazul asta.
Ca faza cu putina vopsea pe zgarietura, este valabila pentru o vechitura de masina, nu pentru o masina noua si scumpa, ca se vede zgarietura, rugineste, este total inadecvata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fiecare element zgariat, costa de la 500 de lei in sus, pentru a fi revopsit. Deci o zgarietura pe doua portiere, sau o aripa si bara, costa 1000 de lei, minim. Plus ca se pierde timp la service (minim doua zile pentru cele doua elemente), iar culoarea nu iese mereu perfecta, se pot observa usor diferente.

| Wr3nch a răspuns:

Hah, multi ar vrea sa fie asa simplu. Daca de ex e zgariata portiera, si vrei sa arate fix cum era inainte, trebuie sa dai portiera jos, smirgheluita frumos, dat cu grund si vopsea si lac transparent (daca e cazul) pe toata suprafata ei. Asta te arde de cateva sute bune.

| Frank51 a răspuns:

Spune-mi că n-ai mașină fără să-mi spui că n-ai mașină.

| Mopmop a răspuns:

Pentru ca pun pret pe ceva ce ar trebui considerat un fapt minor.
Masina ar trebui considetata doar un mijloc deca ajunge din punctul a in punctul b.
Atat de simplu e...

| darrio2007 a răspuns (pentru Mopmop):

O fi pentru tine.

| Mopmop a răspuns (pentru darrio2007):

Sincer sa fiu nu am carnet si nici masina. Si supravietuiesc bine si fara!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mopmop):

Stai sa vezi ce frumos e sa te atentioneze politia ca iti poate lua permisul din cauza loviturilor facute de altii, sa dai bani de la tine pentru vopsire, apoi sa o gasesti lovita din doua in doua zile.
Foarte simplu, dar scump/frustrant!

| darrio2007 a răspuns (pentru Mopmop):

Daca vei avea, iti garantez ca vei tine mai mult la ea decat la nevasta. Daca te vei casatori.

| Mopmop a răspuns (pentru darrio2007):

Nu voi pune pret pe o tabla in eventualitatea in care o sa am masina si carnet asta e sigur!

| darrio2007 a răspuns (pentru Mopmop):

Asa spuneam si eu pana sa imi iau masina. Acum, pana sa ies din parcare, ii dau ocol de cateva ori, sa vad daca este zgariata, lovită etc.

| badpanda a răspuns:

O zgarietura poate sa coste cateva sute de lei intr-un service.Si sunt putine service-uri care reusesc sa gaseasca "aceeasi culoare".
In general dupa cateva luni (la dorei se vede imediat) se poate nota diferenta de nuanta dintre elementul vopsit si restul masinii.
Dar cum zice proverbul masina nelovita

Răspuns utilizator avertizat
| Den1sa a răspuns:

Exercitiu de imaginate, tiai cumparat o masina si ai zgiriat-o, nu cred ca vrei sa cheltui bani si timp pentru o zgirietura

Răspuns utilizator avertizat
| Titan123 a răspuns:

De proști

| 13kill13 a răspuns:

Da, dai cu bidineaua și trece. Scuipi pe mânecă, freci puțin să-i dai luciu și mergi mai departe