| Hiller1 a întrebat:

De ce mi se "lateste" lantul la motocicleta?
Am o problema recenta cu lantul de la motor. Mi se dilata.
Tin sa mentionez ca lantul are cam 1 AN. Am mai intampinat problema asta si ca sa o rezolv am dat roata mai in spate. Atunci s-a rezolvat. Roata tot la fel este, dar lantul s-a dilatat iar.

Ce as putea face? Multumesc pentru orice raspuns! An nou fericit!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai, dai roata si mai in spate. De aia are reglaj.
Si la drujba se tot intinde lantul. Orice lant se lungeste.
Cand ti se pare ca s-a intins prea mult, il inlocuiesti. Cu cat e mai bun, cu atat se dilata mai greu.
Pana una-alta, asigura-te ca il lubrifiezi corect.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Orice lanț se uzează; trebuie schimbat.

| Goete a răspuns:

Nu stiu, eu am motocicleta electrica cu motorul in roata din spate fara lant si fara intretinere