| SuntBoss02 a întrebat:

De ce miroase după mine a ulei?
Am fost la mecanic cu masina mea(SEAT ibiza 6L 1.4 benzina 16V) când am făcut schimburile de ulei, și mi-a spus ca problema este o garnitura de la gazele Karter trebuie schimbată ca scapă ulei pe acolo și cade direct pe țeava de eșapament și aceasta cum e fierbinte se încinge uleiul scurs și de aceea miroase a ulei ars după mine. Întrebarea este: pot lua garnitura noua, dacă DA, de unde și la ce preț?
Da-ți-mi un sfat!

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu, nu poti lua, se da numai pe rețetă, la farmacie...
Pe bune, daca ai masina si ai si permis, cred ca intrebarile îți depășesc vârsta si pregătirea. Un copil de pana in 10 ani stie da raspunda la primele două întrebări, iar in privința prețului nu prea stie sa iti răspundă nimeni. Eventual ca ordin de mărime, e cateva zeci de lei.

| darrio2007 a răspuns:

De la gazele din carterul inferior adica baia de ulei. Nu gaze Karter. De ce nu ai facut asta la mecanicul respectiv?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai fost cu masina in servis de ce nu ti a schimbat mecanicul garnitura aia? Si i ti spunea cît costă tot la final, de ce ai mai fost cu masina in servis sa o faci doar jumatate? Trebuia sa o repare să schimbe tot ce era defect, tu esti de vină ca ai fost acolo cu masina si ai stat ca mutu in loc sa il intrebi pe el de unde i ei garnitura si cît costă piesa plus manopera, asa se face, doar nu crezi ca o poti schimba tu, du te inapoi la el cu masina si intreaba l daca are el pe stoc piesa sau daca ti o poate aduce el, si cît te costă plus manopera, nu sta asa cu masina ca i ei foc ca se încinge si pe drum o sa ai probleme cu ea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai ți-a răspuns mecanicul la prima întrebare.
Garnituri noi se găsesc pentru orice mașină sub 20 de ani, sau chiar mai veche.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Evident ca poti sa iei garnitura noua:
https://www.epiesa.ro/......at-100233/
Dar cel mai simplu lasa-l pe mecanic sa o comande sau daca este vreun depozit de piese in apropiere de tine.