| tudy26 a întrebat:

Salut am si eu o problema.Acum de ceva timp (de cand a venit frigul) im pornesc masina si pret de 30 de sec scoate un fum alb pe teava cu miros de benzina (probabil nearsa).Am verificat uleiul si prezinta pierderi dar am observat ca pierde pe la garnitura de sus.Va rog ajutati-ma >>>Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca scoate timp de 30 de secunde, apoi se opreste, inseamna ca ajunge ulei in camerele de ardere. Poate fi de la ghidurile supapelor, pe acolo intra de obicei, mai ales dupa ce sta masina.
Fumul alb sau albastru, indica consum de ulei.
Fumul negru indica amestec prea bogat de benzina. La diesel, fumul negru e tot de la alimentare, dar poate avea legatura si cu turbina.
Garnitura 'de sus', ar putea fi cea de la capacul culbutorilor. Ala nu e grav, schimbi garnitura si gata problema. Daca e cealalta garnitura, dintre blocul motor si chiuloasa, e mai grav, si e posibil sa fie cauza problemei tale.
Fumul alb poate fi si abur, cum zice colegul, dar aburul de obicei dureaza mult, chiar si 10 minute, pana se incalzeste evacuarea.
Mai poate iesi fum alb daca s-a dus garnitura de chiuloasa, si ajunge antigel in camerele de ardere.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu scoate fum alb constant, e din cauza condensarii vaporilor de apa in interiorul tobei de esapament. Dupa ce aceasta se incalzeste, condensul dispare si pe toba este eliminat un abur mai fin. Nu e nimic defect, e functionare normala.