| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt unele alarme auto atât de sensibile? Sunt defecte? Prea ieftine? Sau ce au?
La blocul meu sunt vreo 5-6 maşini cu alarme care se tot declanşează din senin, fără să le facă cineva ceva.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant pisicile care intra sub motor apoi fug cand alarma incepe sa sune, am prins una intepenita la masina si miorlaia altfel de porneam motorul murea. A stat o vreme la mine apoi i-am dat drumul in salbaticie (afara) cel mai bun e un garaj pentru masina, afara cade o grindina sau furtuna si pica copaci sau stalpi si trebuie reparata cu asigurarea daca e protejata pentru calamitati naturale

| Simpatic a răspuns:

Si culmea acele masini sunt bolizi de 1000-2000 de euro
Da, acele alarme care sunt sensibile si la adierea e vant sunt ieftineli gen 100 de lei
Acum exista senzori de intruziune si altfel de alarme de ex. gama VIPER premium (nu-s neaparat cele mai bune) au functie de pui alarma masinii pe mod silentios si tie iti suna acel dispozitiv gen paiger sau smartphonul si iti zice cand cineva s-a apropiat de masina, dar sisteme de genul nu costa 100 de lei...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sint sensibile si probabil pe autori nu prea ii duce capul sa le seteze cum trebuie. Unele fac tambalau doar la contact, altele sunt cu setari de proximitate. Trece o pisica pe linga masina, alarma. Pica o frunza pe masina, alarma. Samd...

| Liviu a răspuns:

Depinde,eu am evitat sa pun alarma pe ea, am masina parcata langa un bloc intreg de rromi, care nu sunt prea prietenosi cu asta.Si mereu ma dau bine pe langa ei.Nu mi-e frica de bataie, mie ca ii face ceva la masina, si nu stiu cine e, si mie ca fac vreo prostie apoi. Ideea e ca prefer sa imi asum riscu fara alarma, decat sa se trezeasca rromi la 3 4 dimineata cu alarma mea, ca mie ca imi arunca ceva pe ea, sau imi taie dracu cauciucurile.Deci mai bine fara in cazu meu.