| Lester23 a întrebat:

De la ce producator cumparati filtru de benzina/aer/ulei/polen?

Si care e diferenta dintre cele ieftine si scumpe

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La a mea pun tot de la UFI, ca asa venea din fabrica, iar marca aia a conceput cel putin carcasa filtrului de motorina. E mult mai calitativ decat Mann, in cazul meu.
In rest, mergeam pe Mann, dar le mai schimb, ma uit si eu la constructia filtrului. Mann sunt ok dar au aceeasi hartie in toate filtrele, pare ca nu prea tin cont de specificatiile masinilor, le fac doar la dimensiune.
La filtrele de "polen" (habitaclu) pun filtre ieftine fara carbon, am ajuns la concluzia ca alea cu carbon au un miros specific a afumatura, care nu imi place deloc, si e foarte persistent in zilele ploioase.
In materie de filtre de aer, alea cu pasla/puf pe ele sunt superioare, pot fi lasate 20. 000km fara probleme. Cele fara puf se infunda mai repede.