| Radubogdan57 a întrebat:

De la ce varsta poti conduce un motocultor de 10cp cu remorca pe drumuri publice sau agricole?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe drumuri publice se transportî pe o platformă asociată unui auto.
Pe drumuri agricole sau pe câmp, să ai minim 14 ani, posesor de buletin.

| romeo78 a răspuns:

Pe drumuri publice niciodată, deoarece este un risc crescut de accidente rutiere, doar dacă acel drum public este secundar, din punct de vedere al traficului rutier, ziua pe distanța dintre câmp, casă ar merge. În rest, pe drum public, niciodată.
Pe drum agricol, doar să nu ajungi în decor, restul depinde de tine!

| DaniTDCI a răspuns:

Daca vehiculul e iluminat corespunzator, se poate.
Legea nu prevede obligativitatea de a poseda permis de conducere pentru asa ceva.