| Danielpk a întrebat:

Poți conduce pe câmp sau pe drumuri agricole mașina dacă nu ai permis?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti conduce pe orice drum care nu este public, pe camp, terenuri virane, etc, bineinteles daca iti dau voie proprietarii terenurilor.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"