| aaaaaaaaaa14 a întrebat:

De la ce varsta poti sta in fata pe scaunul din dreapta?

24 răspunsuri:
| Aηηy a răspuns:

14 ani, de cand ai buletin. happy

| vio_1240 a răspuns:

De la 12 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stau de la varsta de 12 ani

| CatalinaMarina a răspuns:

De la 12 ani maistraight face.winking

Răspuns utilizator avertizat
| psycho_5607 a răspuns:

12 ani. De la 14 poti merge cu bicicleta pe strada happy

| Bacemi a răspuns:

De la 12 ani. Si inca o completare scrisa in legislatie : Nu au voie in fata nici animalele.

| uningermik a răspuns:

De la 14 ani...happy

| adsfsf a răspuns:

Unde scrie ca iti trebuie 12 ani? Doar pentru ca scrie ca e RECOMANDAT sa ai +12 ani?

| Marcki a răspuns:

Pai daca stai in Anglia va trebuii sa ai minim 18 ani ca sa stai in scaunul din dreapta.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 14 ani

| 8gabytzzu8 a răspuns:

Legal de la varsta e 12 ani

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

De la 14 ani.

| ForbiddenLove a răspuns:

Pana la urma e de la 12 sau de la 14?laughingrolling on the floordoamneee

| zanesiprintese a răspuns:

Eu stiu ca de la 12 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 16 ani!

regis
| regis a răspuns:

Poti sta inca de la nastere, numai ca la inceput trebuie sa te aseze cineva, pana mai cresti si poti sa te asezi singur happy.
Regulamentul de aplicare a codului rutier interzice insa soferilor sa transporte copii sub 12 ani pe acel scaun si iata ce spune cu exactitate la articolul 97 alin. 2:
"(2)Conducatorilor de autovehicule le este interzis sa transporte copii cu vârsta de pâna la 12 ani pe scaunul din fata, chiar daca sunt tinuti în brate de persoane majore, în timpul deplasarii pe drumurile publice."
Cei care au scris 14 sau 16 ar fi frumos sa posteze si ei sursa. Sau macar sa isi inceapa propozitiile cu "cred ca...".

| RikarDo a răspuns:

Eu stiu ca legal este de la 12 ani, dar eu stau nesilit de nimeni de la varsta de 6 ani.

| Roby67 a răspuns:

@regis, o intrebare sincera: unde pun copilul de 11 ani daca conduc o masina cu 2 locuri?

regis
| regis a răspuns:

@roby67 - conform legii nu ai voie sa transporti un copil de 11 ani intr-o masina cu doua locuri. Sau poti contesta procesul verbal, motivand ca de fapt lipsesc locurile din fata, nu cele din spate si nimeni nu cred ca poate demonstra contrariul happy. Pricep, bineinteles, ce vrei sa spui, dar nu am facut eu legea si nici nu zic ca e buna.
Si mai sunt niste chestiuni. Industria auto a evoluat, legislatia (europeana si nu numai) o face mult mai lent. Locurile din fata sunt protejate de airbagurile frontale, devenite aproape standard, ba chiar sunt foarte multe masini dotate cu airbaguri laterale pentru locurile din fata, centurile acestora sunt prevazute cu capse pirotehnice de pretensionare, majoritatea scaunelor de copii sunt proiectate pentru a putea fi folosite si pe scaunul din fata, cu spatele la directia de mers, ceea ce ofera o siguranta sporita samd. Ca sa nu mai vorbim de posibilitatea de supraveghere a copiilor: mi se intampla adesea si mie ca fiind in spate copiii sa isi desfaca centura, fara ca eu sa observ, ceea ce ar fi mai putin probabil sa se intample daca ar fi langa mine, in fata.
Dar dilema cea mai mare este ce se intampla la 12 ani? Viata copilului devine brusc mai putin importanta? Stiu ca unii vor argumenta ca la 12 ani copilul are deja o anumita inaltime, o anumita greutate, dar sunt sigur de doua chestii: nu s-au facut studii care sa ateste de la ce varsta este mai sigur sa ocupi acel loc, iar legislatia nu face referiri la greutate si la inaltime, ci strict la varsta copilului.
Si uite cum dintr-o intrebare simpla am reusit sa facem o dezbatere publica pe teme de siguranta circulatiei happy.

| Nokitochikushi a răspuns:

De la 14, ani caci atunci copilul incepe sa inteleaga, ca nu trebuie sa deranjeze soferul " adica de cand ia buletinul in mana"

| Ama2001 a răspuns:

Eu stau de la varsta de 8 ani

| MicutzhaTha a răspuns:

De la 12 ani

| campdelupta a răspuns:

De la 12 ani stiu eu sigur