| candeasorin a întrebat:

De la ce varsta poti sta pe scaunul din fata dreapta, in romania?

10 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Art. 97

(1) Copiii cu varsta sub 12 ani sau cu inaltimea sub 150 cm trebuie sa poarte centuri de siguranta adaptate greutatii si dimensiunilor lor, iar cei cu varsta sub 3 ani se transporta numai in dispozitive de retinere omologate.
(2) Conducatorilor de autovehicule le este interzis sa transporte copii cu varsta de pana la 12 ani pe scaunul din fata, chiar daca sunt tinuti in brate de persoane majore, in timpul deplasarii pe drumurile publice.

Deci legal de la 12 ani, dar sunt multi care merg si cu copii de 3-4 ani deci e ceva relativ!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal de la varsta de 12 ani. Numai bine!

| Facebook_4877 a răspuns:

Iar vorbiţi aiureli despre legislaţia rutieră...

De la 12 ani ai voie în faţă, cu centura de siguranţă.

| alexandra63 a răspuns:

Ma frate poti sta si de la 1 an daca vrei nu te opreste nimeni

| irinutza18 a răspuns:

De la 12

| COOLboY a răspuns:

Varsta de 14 ani (de cand ai buletinul). Sora mea are 14 ani, si sta in fata, dar la varsta de 14-15 ani, cand stai in fata, trebuie neaparat sa ai buletinul la tine, dupa 15 ani, poti fara.

Sper ca te-am ajutat!

COOLboY

| Annie a răspuns:

Ar trebui de atunci cand faci 14 ani, dar cine crezi ca respecta asta? Verisoara mea(5 anisori) intotdeauna sta acolo un in fata... laughing

| ajutorul3000 a răspuns:

Eu stiu ca de la 10.De atunci stau eu in fata

| Floffy a răspuns:

Pai.Cred ca de la 18 anibig grinFunda?batting eyelashes

| flory_1387 a răspuns:

14 ani big grin dar am inteles ca nu iti da amenda dar poti sta si de la 12 ani dar mai sigur de la 14 ani big grineu am stat de la 12 ani si am fost pana la mare in fata asa ca don't worrybig grin