| stefantacu a întrebat:

La ce varsta poti sa stai pe scaunul din dreapta al masini?

Răspuns Câştigător
| Madallina3 a răspuns:

Poti daca ai peste 12 ani. :*

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002 minorul poate sta în faţă de la 12 ani, citez:
"ART.97.(1) Copiii cu vârsta sub 12 ani sau cu înălţimea sub 150 cm trebuie să poarte centuri de siguranţă adaptate greutăţii şi dimensiunilor lor, iar cei cu vârsta sub 3 ani se transportă numai în dispozitive de reţinere omologate.
(2) Conducătorilor de autovehicule le este interzis să transporte copii cu vârsta de până la 12 ani pe scaunul din faţă, chiar dacă sunt ţinuţi în braţe de persoane majore, în timpul deplasării pe drumurile publice."

Răspuns utilizator avertizat
| AngelWhatt a răspuns:

Eu stiam ca de la 14 anihappy
Dar daca esti inalt poti sa stai de mai mic ca... nu te prinde nimeni

| Liniste a răspuns:

Codul rutier interzice expres transportul copiilor de pana la 12 ani pe locurile din fata ale vehiculelor, chiar daca sunt tinuti in brate de adulti.