| Golgot_Mihai_1997 a întrebat:

De unde pot gasi o baterie pentru hyundai i30 80ah 260X150X200? (pe site-uri ca eMAG sau epiese nu am gasit nici o baterie cu aceste lungimi)?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nici nu ai sa gasesti. Banuiesc ca la fel ca la Kia Ceed (Hyunday si Kia au foarte multe piese in comun) este vorba de o baterie facuta dupa standardul coreean (Atentie! difera atat de standardul european cat si de cel japonez). Ca aspect bateria seamana cu cele japoneze la dimensiuni (un pic mai inalta decat cele europene) dar are acea "talpa" de prindere doar pe laturile lungi nu pe toate ca cele europene. Acest tip de prindere se numeste B01. Din sapaturile mele pe net doar fabricantul austriac Banner face asa ceva iar calitatea este buna si preturile la fel. Banuiesc ca modelul care iti trebuie este Power Bull P80 09 https://www.bannerbatterien.com/....../51-P80-09 sa verifici daca corespunde si la dispunerea bornelor si grosimea lor dar sunt 99.99% sigura ca da. Lista de distribuitori locali o gasesti pe https://www.bannerbatterien.com/ro/C%C4%83utare-dealer. Daca nu are modelul respectiv pe stoc il poti aduce la comanda.
Eu pentru Kia de la ei voi cumpara dar deocamdata originala a implinit 8 ani, a trecut prin 3 descarcari complete (mult sub limita sigura) dar am reusit s-o salvez de fiecare data (cu un incarcator inteligent de la Lidl) si deocamdata inca nu da semne de oboseala.
P.S. Configuratorul de baterii functie de marca si modelul masinii de la Banner are multe erori, recomanda baterie de tip european (posibil sa mearga si din aia) desi au in oferta chiar cea care este identica cu originalul.