| anonim_4396 a întrebat:

_Despre scoala de soferi pentru masini mari:

C-ul este pentru masini fara cabina pentru dormit, dedicate intru distributia produselor si cu remorca integrata in capul tractor?
http://prntscr.com/kashwu
CE-ul este pentru distante lungi, cu, cabina si remorca lunga?
http://prntscr.com/kashne

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicidecum, nu are legatura nici cu distanta parcursa nici cu locul de dormit, ci cu greutatea masinii

CATEGORIA C
Autovehiculul, altul decât cele din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată este mai mare de 3.500 kg şi care sunt proiectate şi construite pentru transportul a maximum 8 pasageri în afara conducătorului auto.

Ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg.

CATEGORIA CE
Ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria C şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Si pentru masina (pentru distributie) din prima poza ce carnet imi trebuie?
Eu vreau sa merg la scoala de soferi pentru masini de mare tonaj dar sa nu ma angajez ca si sofer pe TIR pentru ca am nevoi (sexuale) si un plan serios cu viata mea si nu stiu daca pot sa indeplinesc aceste doua chestii cand -locuiesc- intr-o cabina 4 saptamani si 2, acasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca are sunt 7.5t atunci intra la categ C1

CATEGORIA C1
Autovehiculul, altul decât cel din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată depăşeşte 3.500 kg, dar nu mai mare de 7.500 kg, şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afară de conducătorul auto. Autovehiculului din aceasta categorie i se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg.

Bineinteles, poti face categoria CE si iti iei de o grija sa poti conduce ce vrei pe urma