| Floryn9 a întrebat:

Detectorul de radar este legal?

16 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

In alte tari radarul exista pentru a preveni accidentele, nu pentru a da amenzi soferilor. Radarul e mereu semnalizat, cand i-l vezi automat reduci viteza si automat se reduce si riscul accidentelor. La noi, vitzomanii nu stiu ca este pozitionat acolo undeva si baga mare pe sosea, deci riscurile de accident sunt marite.In consecinta, prostie curata, prioritatea statului nu e siguranta populatiei ci acumularea de banaret. Dar in Romania din pacate nici nu avem cultul corectitudinii, al precautiei si al protectiei pentru celalalt, rabdarea e un cuvant rar folosit. O zi buna

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru FreddieM):

Ai scris atat de mult incat nici nu ai raspuns la intrebare. Nici nu vrei sa stii cum se ascund radarele prin alte tari...

Si da, detectorul de radar e legal.

| sierra1 a răspuns:

Vezi că ai primit răspunsuri de rahat

Dispozitivele de acest tip nu pot fi păstrate într-o mașină care este condusă în Danemarca, Luxemburg, Norvegia, Austria și Polonia.

detalii
https://tirmagazin.ro/......-de-bruiaj

| FreddieM a răspuns (pentru suntserios):

Nu stiam raspunsul si nu aveam timp sa caut pe net. E doar o constatare personala.
Dar zi-mi si mie, cum se ascund radarele in alte tari? Si care ar fi motivul?

| anonimg a răspuns:

Detectorul de radar este legal în România. Dar sunt ilegale acele aparate care bruiază radarele.
Cât despre alte țări nu știu. Știu doar că fiecare conducător de autovehicul este obligat să cunoască legislația fiecărei țări pe care o traversează și o vizitează.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La noi in tara a fost o perioada in care era ilegal (mi-au confiscat unul prin 2006). Acum este legal.
In alte tari este bine sa-l ascunzi in portbagaj.Amenzile sunt aberante.In unele tai iti confisca masina.

| Panamax a răspuns:

La noi in tara a fost o perioada in care era ilegal (mi-au confiscat unul prin 2006). Acum este legal.
In alte tari este bine sa-l ascunzi in portbagaj.Nu mai stiu exact in ce tara este pedepsita si detinerea unui detector, chiar daca nu-l folosesti.Au aparate care detecteaza detectorul de radar, Unii il au ascuns in bara din fata a masinii.Amenzile sunt aberante. Elvetia, Italia, Spania, Ungaria, Grecia, Bulgaria etc.

| Bizon95 a răspuns:

Acum cand e legal nu am mai vazut nici unul in RO
pe vremea cand era ilegal era o solutie cu pus la limita bordului, intr-un suport din care iesea foarte usor si cu un buton foarte bine pus sa il opresti instantaneu, iar cand venea politia il faceai sa dispara in 5 secunde

insa alea de bruiaj sunt ilegale pe peste tot si pot fi detectate

insa, cea mai nasparlie chestie e ca, din cate am inteles acum militienii au un fel de pistol care nu mai are radar ci numai optic, deci nu emite nici un fel semnal care sa fie detectat de anti-radar

cat despre de ce s-ar ascunde politistii si apoi sa surprinda vitezomani, DAR MAI ALES, toti care au scris ca "detectoarele de radar sa fie legale e un lucru bun" sau ca "punem semn ca urmeaza radarul", ei bine IDEEA E FOARTE PROASTA, pentru ca in nici o tara nu exista destula forta de politie sa acopere 100% din drumuri, moment in care incetinesti numai cand vezi semnul sau urla detectorul de radar si in rest, vitezomanie cat cuprinde!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru FreddieM):

Uite aici niste exemple

https://www.autoexpert.ro/......t-ascunse/

Cum ascund francezii prin pubelele de gunoi.

Motivul? Pai ce crezi ca doar la noi se fenteaza legea?

| FreddieM a răspuns (pentru Bizon95):

Draga Bizonule, daca scopul e sa reducem riscul accidentelor la minim, atat radarul semnalat car si acel controversat detector de radar (cu care nu sunt de acord) pot fi in final utile. Daca te afli in zona cu pricina, la aparitia semnului de radar instantaneu reduci viteza, e o chestie naturala, bineinteles de frica amenzii, la fel si cu aparatul de fraierit radarul. Nu mi se pare o idee chiar atat de proasta. Daca radarul ar fi ascuns, ce preventie e aia? Intdemnul tau de educare al soferului e binevenit dar stii bine ca e imposibil de realizat, asa ca variantele expuse mai sus nu mi se par a fi o idee chiar atat de proasta, oricum obliga soferul la atentie, tu ce zici?

| Simpatic a răspuns:

La noi, da.

Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai "legal" ar fi radarele false, care emit semnal pentru aparatele "anti-radar", asemenea "camerelor de supraveghere" false.
Prostului nu-i e frica de accident, ci de amenda. tongue

| mgtow a răspuns:

Nu & da... google maps are radarele fixate si nimeni nu a luat masuri in nici o tara din lumea asta

| Bizon95 a răspuns (pentru FreddieM):

Invers se aplica mult mai mult

daca radarul e ascuns, poate soferului o sa ii fie frica continuu ca ar putea fi prins, si deci sa respecte continuu viteza legala, NU numai cand ii beep-aie anti-radar-ul

| FreddieM a răspuns (pentru Bizon95):

Exemplul dat de mine e palpabil, se intampla fenomenul, soferii sunt obligati sa circule mai prudent, nu au de ales, tu ai prezentat o ipoteza care nu prea ajuta. Adica sa postezi radare ascunse in speranta ca soferul roman, ori apeland la constiinta lui, ori de frica amenzii sa fie permanent corect. Mi se pare utopica si imposibil de realizat in realitate. Regret, solutia ta nu o pot considera prea buna, nu are aplicabilitate in lumea reala.

| Bizon95 a răspuns (pentru FreddieM):

Posibil, dar teoria e mai buna
si cred sincer ca daca nu ar mai putea fi detectate radarale si apoi te opreste din senin sau primesti 15 amenzi odata, ITI PIERE CHEFUL DEFINITIV sa mai mergi cu viteza

insa, cum spui tu, in practica e foarte probabil ca e pe dos sad