| Marymary05 a întrebat:

Din ce cauza imi consuma mult ulei motorul la masina ( skoda fabia 1.4 benzina. 16v)

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Pt ca nu e uleiul recomandat de fabricantul masinii. Incearca mobil 1, castrol sau shell dar adauga aceeasi vizcozitate care vine indicata in manual. Sinteticu te tine 2 ani sau 29.000 km

| Marymary05 explică (pentru mgtow):

Cred ca aceasta este cauza, pana acum 2 luni tot mobil 1 am folosit si acum mi-a recomandat cineva alt fabricant si e posibil sa nu ii placa la motor, multumesc pentru ajutor happy

| mgtow a răspuns (pentru Marymary05):

Npc vezi manualul masinii. Eu am castrol si din deembrie pana acum abia a consumat foarte putin. Cumpara tu uleiu si stai langa mecanic ca sa te asiguri ca il baga nu cumva sa adauge altul pe ascuns

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca e un motor Volkswagen.
Probabil prin chiulasa scapa uleiul, pe langa supape.
Ar trebui reconditionata chiulasa si inlocuiti segmentii.
Iti recomand sa folosesti ulei 10w40, nu mai subtire.

| Frank51 a răspuns:

Sunt uzati segmentii. Nu exista masina care sa nu aiba uzura la segmenti, depinde doar cat de accentuata.