| cinderellaindreams a întrebat:

Din ce cauza pistoanele motorului cu ardere interna se confectioneaza din material usor (aluminiu dur)?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Ca sa reziste multi km. Si pentru a avea o frecare buna cand face contact cu uleiul de motor si cilindrii motorului.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Încarci server-ul inutil cu întrebarea ta postată de două ori.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| madalinpatrasc a răspuns:

Pistoanele se fac din aluminiu pentru ca dilatarea este mai mica fara de otel. daca pistoanele s-ar face din otel sar dilata mai mult si sar gripa motoru