| StefanCM a întrebat:

Din greșeală am blocat volanul de la mașină, cred ca s-a activat antifurtul. Când încerc sa rotesc cheia in contact, nu merge. Ma puteți ajuta? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| danutz2006 a răspuns:

Incearca sa vezi in ce parte se poate sa il rotesti (ori in stanga, ori in dreapta se poate rotii foarte putin). Tine-l rotit in acea parte ( tragi de el putin mai tare si atunci incearca sa pui contactul, si se va debloca.
Bafta!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Misca si de volan in acelasi timp.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Misca de volan cand rotesti cheia

| relian a răspuns:

Sa stricat contactu aia ai patit,adica cu alte cuvinte esti mincat,sa vezi cit e de greu sa-l schimbi mai ales daca este prins cu suruburi din alea cand le stringi se rupe capu laughing jale deci cauta pe Youtube,dar scrie in engleza how to replace ingition switch on vw x anul model si vezi acolo cam cum este sa stii daca il poti schimba tu sau trebuie so duci la unu care se pricepe. Unde mai pui daca masina are si cip ala esti,va trebuie sa duci cheia la aia de unde cumperi contactu sa programeze contacu cu cheia,asta daca ai cip.Dar chestia daca spui ca nu mai poti roti s-ar putea sa fie doara cilindru rau, deci nu si partea de lock adica partea unde intra cheia prima data, chestia aia neagra, aia este o piesa ci cilndru se afla in continuarea acelei piese, prinsa impreuna, iar cilindru este prins cu 2 suruburi de volan.Deci trebuie dat volanu jos, chestii de genu asta.Nu are a face antifurtu odata ce ai cheie.Deci mai mult ca sigur s-a dus cilindru, asta e cel mai fericit caz pentru ca cilindru ala il cumperi si aia e tot, nu trebuie sa-i faci nimic.E naspa daca s-a dus si locku, desi daca nu se roteste cheia mai mult ca sigur este cilindru.Se mai intimpla.Deci daca nu te pricepi sa s chimbi nu te baga ca dupa strici mai multe si-o sa te coste mai scump.