| NoTurbinaNoGood a întrebat:

Doar pentru baietii (sau fetele) cu diesel! laughing
Ce acumulator auto folositi sau recomandati?
Din experiente proprii, nu basme.

Răspuns Câştigător
| RS4 a răspuns:

Eu am a Varta Silver 74 ah- pe Golf 4 din 2015 montata. (1.9 TDI)
Inca nu mi-a dat curent nimeni, nici iarna.
Nu stiu acum cum sunt, dar eu sunt inca multumit de ea.

Am mai auzit ca sunt laudate si "Caranda", dar nu stiu din proprie experienta.

Bafta!

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ce acumulator auto... recomandati?"

pe ce mașină? concret, nu basme

| NoTurbinaNoGood explică (pentru sierra1):

Concret, aia din dreapta.
https://imgur.com/a/jhfVwok

| sierra1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ia afară de "opel", ce mai știm?

| NoTurbinaNoGood explică (pentru sierra1):

Z19DTH, manual, 6 trepte, odorizant de vanilie.

| sierra1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

~dar cum spuneam, am vandut-o cu tot cu masina~

păi ce facem aici, plângem după defuncta?

| NoTurbinaNoGood explică (pentru sierra1):

Nu, vorbim pana la ora de culcare.
Nu am cum sa trag o concluzie despre Macht in 8-10 luni, aia era ideea.

| sierra1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

O baterie medie TREBUIE să țină măcar 5-6 ani

| NoTurbinaNoGood explică (pentru sierra1):

De acord. Deci care e aia?

| sierra1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ia orice baterie medie, iți las plăcerea de a o alege tu.
...Să se asorteze cu culoarea mașinii și cu odorizantu' ăla

| Frank51 a răspuns:

Eu când aveam mașina am avut varta, nu-s în măsură să recomand specific una pentru că n-am avut altele, dar eu merg pe principiul vârstei, orice baterie bătrână nu mai face ciorba bună.

| NoTurbinaNoGood explică (pentru Frank51):

Da, dar uite ca unele ca Varta si Rombat pica in garantie, poate altele o duc mai bine.
La Macht aveam garantie 5 ani, dar cum spuneam, am vandut-o cu tot cu masina.
La 2 ani mi se pare prea des sa schimb bateria.

Răspuns utilizator avertizat
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Apai cam oricare are 2 ani garantie de nou. Cel mai simplu mergi cu talonul la un depozit cu piese si iti dau ei exact ce iti trebuie. Concret, un amic electrician auto mi-o zis ca el BOSCH recomanda daca nu vrei sa ai batai de cap pe termen lung.

| NoTurbinaNoGood explică (pentru ClaudiuM1997):

Pai care te-a multumit pe tine personal?
Pe mine m-a dezamagit Rombat pana acum (la masinile mele), am avut un Macht dar am vandut masina cu tot cu el in garantie, am un Sorgeti ok dar e pe benzinara, am montat Varta multor clienti acum cativa ani, iar in 2 ani au picat toate (am prins un lot prost sau asta e calitatea lor).

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Borsch