| saftaiiustin a întrebat:

Dodge Durango 6.4L V8 SRT e considerat autoutilitara?
Cat e asigurarea si la ce suma te duce intretinerea anuala?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, este autoturism.
RAM este autoutilitara.
Nu stiu cat e asigurarea la ele, depinde mult de proprietar. Baga CNP-ul si o serie de sasiu de la o masina care te-ar interesa (gasesti pe Autovit si alte site-uri cu anunturi auto) pe un calculator de RCA.

| relian a răspuns:

Dodge durango este SUV,deci nu este utilitara,crezi ca cu un SUV ar putea fi masina de lucru? Eu nu prea cred.
Asigurarea in RO am inteles se plateste fctie de marimea motorului laughing o alta lege idioata a Europei,dar in sf,deci la motorul asta,cred ca asigurarea te rupe.
De intretinere,cat se intretine orice masina,ca doara nu merge cu uraniu si foloseste altceva pe post de ulei,frane etc.

La orice masina intretinerea este cam la fel,poate la unele ceva mai mult pentru ca la un motor mare ar intra ceva mai mult ulei,frane poate sar uza ceva mai rapid etc.
Daca te referi la piese,de ai nevoie imi zici mie si iti trimit eu piese ieftine laughing ca dodge nu-i cine stie ce masina,adica sa fie f scumpa.

Chiar m-a sunat cineva ca are in RO nu sytiu ce cunostinte si sa-i dau ceva adrese online de depozite de astea ce vind piese de masina,aia aveau sau au un jepp si mai luase piese tot asa de aici din america.

Daca e sa cumperi piese din RO banui ca is mai scumpe. Uite in America cum sta treaba cu masinile si piesele auto.

De exemplu,am fost acum cateva zile pentru cineva sa vad ce preturi is si ce part# are anumite piese, sa caut mai ieftin daca la dealer pretu ar fi fost mare.
Si ce crezi? Dealeru mi-a dat lista cu pretu si numarul piesei, apoi eu am cautat la alte firme, depozite si am gasit aceiasi piesa, deci genunine cum zic astia pe aici, exact piesa de pe masina la pret de 40% ce mi-a dat dealerul laughing asa ca am cumparat cu 60% mai ieftin.
Am luat piese asa la Audi, la BMW, la VW, zic ce am luat eu personal.

De exemplu la junghiul meu de BMW laughing mi s-a defectat de cand il am termostatu de la apa.
La dealer 150$, eu am luat cu 50$ laughing exact made in Germany, piesa genuine, originala cum zic romanii.

Totu este sa cauti, sa stii sa cauti, sa ai ceva cunostinte.Eu pot sa trimit pachete in RO si alte tari din europa cu 2$ pe kg si fara sa umble nimeni la pachet,fara sa fie vamuite,ajung pachetele direct la usa omului, la adresa data.
Cum crezi ca trimit romanii de aici pachete in RO? Cu posta? Pfff nu ar mai trimite nimeni, daca ar fi sa fol, oseasca posta, care obligatoriu te duce la vama, tva etc laughing

Ok scuze ca am bagat si pe linga dar poate iti dau idei

| saftaiiustin explică (pentru relian):

Depinde de sursa, masina e catalogata ca van, autoutilitara sport, suv si alte definitii ce te duc in eroare.
Avem reprezentanta si 4 service-uri autorizate dodge la Bucuresti si daca cineva isi permite sa intretina asa masina, cred ca singura problema ar fi timpul de asteptare pentru piese nu neaparat pretul in sine.
Si cred ca poti intelege dorinta unui roman de a fi diferit fata de restul si de a avea un V8 American trecut pe gpl.

| Alexuţ02 a răspuns:

Ca sa-ti raspund eu cat mai realist. nu cred ca e cineva pe acest site care sa detina acest model ( poate sa cunoasca pe cineva care detine dar sa aiba foarte putin probabil )
Motorul ala te duce la o asigurare imensa, de intretinere cred ca de la 500 euro in sus pe luna asta daca esti civilizat cu motorul ala care cere sa o calci in continuu.

Pentru Romania nu e ok sa-ti iei o masina de genul, asta doar daca ai milioane bune de euro in conturi

| saftaiiustin explică (pentru Alexuţ02):

Daca e si Durango incadrata la autoutilitare ca si Ram-ul ar veni undeva la 900 lei impozit anual, 2000 lei asigurare.
In schimb intretinerea e asemanatoare cu cea a unui Q7, daca am inteles eu bine. Si oricum ai dreptate, trebuie sa ai o putere financiara mare pentru o masina ca asta, doar motorul e 7500 dolari sh.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ceri pareri: mai bine te uiti la Toyota Highlander.

| saftaiiustin explică:

Incearca sa intelegi, te rog

| saftaiiustin explică:

Imi raspunzi te rog la intrebare?