| kMirke a întrebat:

E normal ca uleiul sa ajunga la o temperatura de 100 - 101 grade la o viteza de 160 - 170 km/h?

5 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Nu,nu este normal, cand il fierb uleiul si o sa-ti strici masina daca o iei in viteaza mare si mai poti sa faci si accident! Ia o incet si mergi usor cu masina, omule!

| suntserios a răspuns (pentru untu):

Ai macar idee ce ulei are el in masina si care e temperatura normala la care poate urca uleiu fara probleme sau pur si simplu ai raspunsu si tu la intrebare din plictiseala?

| AndreiTudose a răspuns:

Nu, nu este normal. Poți sa ai și 200km/h și temperatura trebuie sa rămână la 90 de grade

| suntserios a răspuns (pentru AndreiTudose):

Cine zice? Temperatura uleiului poate urca la 120grade fara probleme, e ceva logic si normal sa creasca temperatura cand masina e forjata

| Kevin1975 a răspuns:

Ai diesel sau benzina? Pui pe ea ulei sintetic sau semi-sintetic? Avand in vedere data pe care a fost postata intrebarea, nu e ok. Daca nu depasesti 110 grade nu patesti nimic.Dar daca afara au fost maxim 15 grade sigur ai o problema. Vara la viteza asta ar insemna sa ai peste 110 grade, ceea ce nu e ok.