| mgtow a întrebat:

E vreo posibilitate de a pune in locul becurilor conventionale de faza larga si pozitie (cele micute) becuri xenon? dar fara centrala de regulare a intensitatii de lumina. Stiind ca masina lu maicamea are la faza scurta xenon si mi-ar place sa-i fac cadou de craciun si de faza larga si pozitie tot albastre sa fie, numai ca vreau sa fiu informat. MS

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu sunt suficiente becurile, e nevoie si de dispozitivul care ridica tensiunea (balast).

regis
| regis a răspuns:

@adolf - nu vreau sa intru in polemica pe tema asta, dar ii prefer pe cei care au montate xenoane celor care circula cu becuri arse si cu faruri nereglate. Indiferent de ce spune legea, care ne-a obisnuit si cu alte tampenii, un bec cu xenon nu pune cu nimic in pericol pe nimeni, atata timp cat farul este curat si bine reglat, ba dimpotriva, poate salva multe vieti. Un far prost reglat si murdar este la fel de periculos indiferent de becul folosit.
Si daca tot am vorbit de tampenii legiferate, uite si altele:
- obligativitatea de a avea extinctor, desi in orice tara civilizata ti se spune ca in caz de incendiu trebuie sa degajezi zona, nu sa incerci sa il stingi;
- obligativitatea de a avea mai multe triunghiuri reflectorizante, cand orice masina produsa in Europa are unul singur in dotare, iar unele marci de peste ocean niciunul;
- obligativitatea omologarii foliei reflectorizante, oricat de transparenta ar fi, desi acelasi model de masina poate circula cu tabla in loc de geamuri, fara nicio omologare (ex Logan MCV si Logan VAN);
- obligativitatea de a omologa suplimentar anvelope care sunt trecute de producator in cartea tehnica a masinii. Culmea omologarii o reprezinta faptul ca pentru asta trebuie sa duci masina la RAR echipata cu rotile din talon, nu cu cele pentru care soliciti omologarea.
- interzicerea prin lege de a monta orice lumina suplimentara la masina, inclusiv al treilea stop de frana, devenit standard in lumea civilizata.
Celor care indraznesc sa sustina ca toate acestea sunt masuri pentru siguranta circulatiei le reamintesc o data ca suntem pe ultimele locuri in aceasta privinta, iar faptul ca ai platit niste taxe la RAR nu schimba cu nimic aceasta situatie.
Si apropo, nu stiu exact ce spune legea, insa am vazut cu ochii mei masini noi cu xenon, fara instalatie de spalare a farurilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instalatia este mai complexa, nu numai un bec rezolva problema.
Balastul este numai o parte...
Problema este ca legal, este interzis sa montezi becuri cu xenon pe faruri fara lupa si stergator, dar din pacate, la noi, toti taranii oligofrenici vor xenoane. Nu conteaza daca respecta legea, nu conteaza ca pun viata altora in pericol, ei VOR. ( adolf )

| IoNuTzU_7973 a răspuns:

Pai normal ca poti si nu te costa foarte mult... o pereche de becuri cu xenon...cam 1 milion.+montaj sa fie 2 milioane maximhappy

| marymarly29 a răspuns:

Bineinteles ca da. sunt albe sau albastre