| anonim_4396 a întrebat:

Este adevărat că mașinile japoneze sunt mai fiabile decât europene? Exista o diferenta intre problemele unui Pasat din 2000 și ale unei Honda Acord din același an/ km și motorizare?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nissan tot japonez e si a dat multe probleme. BMW se zice ca e cea mai fiabila masina in comparatie cu celalalte apoi ce tine de japonia orice in afara de nissan

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt fiabile, foarte fiabile japonezele. Toyota, Subaru, Honda, Mitsubishi, Nissan au fost mereu in topurile fiabilitatii. Si eu am detinut 2 din mărcile de nai sus și nicio problema cu eke

| christine99 a răspuns:

Da, mecanicii asa spun. Dar la noi nu avem multe modele de japoneze, cand se strica o piesa e dezavantajos poate gresesc, dar la VW gasesti mereu piese si ma gandesc ca daca sunt mai putine piese au pretul mai mare sau sunt greu de gasit.

| Daniel323 a răspuns:

Sunt mai fiabile dar sunt mai urate.

| TheTom7 a răspuns:

Daca e sa vorbim de masini dupa 2010 da, japonezele sunt mai fiabile pentru ca sunt mult mai simple, cele germane evoluand foarte mult si vrand sa fie top au complicat si umplut masinile cu multe chestii si avand mai multe chestii normal ca probabilitatea de a se strica ceva este mai mare.
Daca e sa vorbim de 2000-2010 ce as putea zice. majoritatea japonezelor au 200-300k km in timp ce germanele eu 500-600k, de aceea unii zic ca sunt mai fiabile, acum mna, nu bag mana in foc. Iar daca e sa vorbim de masini sub 2000 sa nu uitam de cobra si multe alte modele germane "indestructibile".