| WayhaughtK a întrebat:

Care sunt mai bune?
Masinile americane sau europene ( germane, japoneze...).
Ma refer la durabilitate, fiabilitate etc etc

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ia-ti o americana. E buna, fiabila, dar sa nu te miri daca iti goleste buzunarele la pompa. Si in caz ca vrei o piesa de schimb, stai mult si bine dupa ea, daca nu te multumesti cu un surogat.
Asa ca, mai bine mergi pe una europeana. Mai ales ca lucrul nemtesc e lucru facut nemteste.

| RB26DETT a răspuns:

Daca vrei ceva fiabil iti iei o japoneza, daca vrei ceva sa reziste cu brio la abuz ia-ti un Volvo, daca vrei sa fii in rand cu turma ia-ti o masina nemteasca, sunt masini bune dar la noi la romani sunt mai faine ca are si vecinu' si primaru' si postasu', etc...
Alea americane sunt ok atata vreme cat locuiesti in US.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De cand sunt japonezele masini europene?

Se stie ca la fiabilitatea mecanicii japonezele stau cel mai bune

| relian a răspuns:

Toate masinile se strica laughing ceara si tractor deti cumpri cai fier brut si ala se duce de suflet laughing Daca iei o masina noua ia una germana, cu siguranta te va multumi la mai toate capitolele.Vad unia tot bat tobele cu msinile lor japoneze laughing is pline servisurile de masini japoneze in america, unde te uiti numai masini japoneze is la shop laughing care e fiabilitatea aia? Singura chestie e cas mai ieftine si omu se uita la bani. Daca cumperi masina folosita atunci poti lua orice, poti nimeri un junghi sau un rapan care sati manince zilele, sau poti nimeri una buna si atunci o sa spui ca esti norocos laughing.Eu locuiesc in state si am intrebat f multi mecanici de la f multe shopuri si toti mi-au zis Mercedes nr 1 Bmw nr 2, apoi masini japoneze daca esti prapadit si nu-ti permiti msini mai scumpe si mai bune.Deci cam asta zic aia care repara masini.Acu deo fi asa sau altfel fiecare cu parerea lui,dara eu am invatat un lucru si anume pretu ala arata ceva,stiu unia or sa zica platesti firma,da de unde nu-i deloc adevarat,platesti ceea ce cumperi, doara ca multi nu stiu la ce sau unde sa se uite.
O masina cu cat e mai simpla cu atat normal se strica mai greu fata de una care stiu si eu este echipata cu tot felul de chestii.E si logic sa fie asa, dara acum depinde si ce te multumeste, sa mergi intr-o masina cu motoru in brate, adica doara caroseria si motoru, sau mai vrei si alte placeri?laughing cam asa se pune problema.De ex Toyota Corola aia mai vanduta in lume este ceva gen Dacia aia veche laughing doara ca nu-ti maninca zilele, e facuta mai bine, iau pus un motor bun, iar restul te simti in ea can dacia de care ziceam, doara ca merge nai treaba, adica merge daca n-are probleme laughing daca nimeresti una buna.
Hai ca imi adusei aminte de faza asta cu japonezele.Vine un roman acum vreo 2-3 ani in america, a emigrat si el aici si na sa isi ia o masina si inreaba ceva mecanici, ca na omu lua masina folosita ca nusi permitea noua, de abia venit.Multi iau zis frate esti sarac, adica la inceput ia-ti Toyota Corola aia nai treaba te duce teaduce merge struna.Asta na ba frate daca astia zic asa hai sa iau Toyota si ia omu Toyota si ia mancat ziele nu alta laughing se duce la astia si le spune is terminat, ati zis bla bla de Toyota.Aia zic man pai daca tu din toate toyotele astea ai nimerit-o pe aia rea ce suntem noi de vina laughing deci fiecare om is da cu parerea, face comparatii fctie de ce au ei nu de ce ar fi adevarat, multi nau mers cu alte masni in viata lor dar le lauda, sau dimpotriva le dafaimeaza ca auzit el la nu stiu ce amic ca is rele laughing masinile daca vrei adevaru trebuie sa le compari noi, conduse de aceiasi persoana si intretinute la fel.Restu e poveste.

| gabicoo a răspuns:

Europene.
Sa stii ca Japonia nu e in Europa happy

| Kimball a răspuns:

Exista 3 tipuri de maşini:
Germane.
Japoneze ( china).
Si Restu.

Mergi pe varianta Germana

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Kimball):

Germanii fac multe porcarii in ultima vreme. In afara de BMW, nu stiu daca mai este vreo marca nemteasca, care sa fi progresat.

| NeeSan a răspuns (pentru Kimball):

Esti sigut ca japonezele is facute in China? Nu stii geografie si probabil nici nu ai masina copile.

| suntserios a răspuns (pentru Kimball):

Tu pui in aceeasi oala masinile japoneze cu cele chinezesti?
sau coreenele cu cele italiene?

hai serios

| KlArt a răspuns:

Hmm Aiurea! Banc: UE a impus României să rezolve problema drumurilor din țară. Așa că românii au inventat Dacia Duster.

| NeeSan a răspuns:

Vorbesc din experientea mea si a prietenilor, japonezele sunt cele mai fiabile masini din lume (asta oricine stie) si ofera cea mai buna performanta-pret, sunt si cele mai bune masini pentru project car-uri si foarte usor de modificat. Foarte manevrabile si cu mult potential.

Sursa: Detin un Nissan Skyline R33 GTS (il am de 1 an si pe drumuriile Angliei se descurca si atrage atentie rolling on the floor ).

| anonimulxxxhd a răspuns:

In europa nu si are rost o masina americana pe post de masina de zi cu zi pentru ca impozite consum etc in america au motoare 4.2 5.6, v8 v10 w12 etc uri iar japonezele sunt foarte rapide si manevrabile de exemplu nissan skyline in trecut aproape a fost interzis de politie eu zic o masina germana cu consum si putere decentă acum depindr si de venit dae na la americane cam greu cu piesele d

| AndreeaPatrona a răspuns:

Eu cred că cele germane sunt cele mai bune